avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate Simona_Anya

Activitate Simona_Anya

Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
ma poate ajuta cineva cu un model de recomandare, va rog :)


Imi cer scuze ca deranjez, si spor la invatat!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Imi cer scuze ca adresez o astfel de intrebare, dar am nevoi de ajutorul vostru :)

imi puteti spune cum trebuie sa fie formulata o recomandare privind profilul profesional si moral, exista vre-un model ceva?

ceva sugestii, link-uri cu modele...???

daca s-a discutat despre asta...poate imi indicatie si mie unde...

multumesc !!

Am uitat sa specific ... atunci cand recomandarea este necesara de la ultima unitate de invatamant :P
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
la penal : GENERAL, SPECIAL si PROCEDURA de pe ce carti invatati?

sau asteptati carti pe noile coduri?
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
asa este...
poate reusim sa comunicam un pic...
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Buna la toti! :) cum stati cu invatatul? voi ce materii ati terminat de inv pana acum ?
Mult spor in continuare! :*
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
DOAR din coduri? sau ati invatat si din carti?
monia1977 a scris:

aneana a scris:

buna tuturor. felicitari celor care au reusti! =D>

va urmaresc de ceva vreme si am rugamintea sa ma ajutati cu cateva sfaturi:
1. ati invatat strict dupa tematica, sau ati invatat codurile cap coada (intreb deoarece la barou au fost surprize...)
2. daca am domiciliul in calarasi, pot accesa un post de grefier din bucuresti? sau este nevoie sa imi schimb domiciliul?

va multumesc foarte mult si astept raspunsurile voastre!


1.strict tematica
2.te poti inscrie la orice curte de apel din tara care scoate la concurs astfel de posturi


Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Multumesc mult!!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
miraiulia a scris:

daca ramai insarcinata nu te elibereaza din functie.iti iei un concediu pentru cresterea copilului ca in orice profesie.ramai angajata la instanta respectiva, iar pe postul tau se va angaja temporar altcineva.in momentul in care ti se va termina concediul vei reveni pe postul tau sau poate pe altul in cadrul aceleiasi instant(am inteles ca se mai fac lucruri de genul asta):D


Multumesc de raspuns! dar tu esti 100% sigura ca asa este? ma intereseaza partea acea cu revenirea...Stii o lege anume , ce are incidenta in acest caz? ms :D
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Am o nelamurire : ce se intampla in situatia in care grefiera ramane insarcinata pe parcursul celor 5 ani ?

Am citit art.27 Lg.567/2004, care prevede ca :" (1) AbsolvenÑii Scolii NaÑionale de Grefieri au obligaÑia de a rămâne 5 ani în cadrul instituÑiilor
autorităÑii judecătoresti.
(2) În cazul în care un absolvent al Scolii NaÑionale de Grefieri este eliberat din funcÑie înainte
de expirarea perioadei de 5 ani, din iniÑiativa sa ori din motive care îi sunt imputabile, acesta este
obligat să restituie indemnizaÑia de cursant si cheltuielile de scolarizare efectuate cu formarea sa,
proporÑional cu timpul rămas până la împlinirea termenului prevăzut la alin. (1). "


Imi poate indica cineva o lege pt a afla mai multe detalii? Sau sa-mi explice un pic situatia in acest caz?

Imi cer scuze ca deranjez cu o asemenea intrebare.

Multumesc!
multumesc!