avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan1111

Activitate bogdan1111

Răspuns la discuția Renuntare cetatenia Romana
Sa inteleg ca in opinia dvs nu este posibil nici prin procura?
Un prieten a obtinut cetatenia engleza dupa care si-a schimbat numele si toate actele pe care le are in Anglia sunt pe noul nume singurul document care il mai leaga de cetatenia romana si care este pe vechiul nume este pasaportul. Autoritatile engleze i-au spus ca are 2 optiuni. Prima ar fi sa vina in romania si sa-si faca un nou pasaport cea de a doua optine ar fi sa renunte la cetatenie, varianta pe care el o agreaza. Intrebarile mele sunt: care este procedura pe care el trebuie sa o urmeze pentru a renunta la cetatenie, care sunt costurile totale si daca acest lucru se poate face prin ,andatarea unui avocat fara ca el sa vina in tara? ( II este peste mana din cauza serviciului )
In 2011 am absolvit facultatea de management financiar contabil sectia Contabilitate si Informatica de gestiune . Din pacate desi sunt licentiat nu am obtinut diploma de licenta nici pana in ziua de azi. Sunt interesat de un proces colectiv impotriva universitatii Spiru Haret care sa aiba ca rezultat eliberarea diplomelor. In cadrul acestui demers am creat un grup pe facebook la care pot sa adere toti absolventii SPH promotia 2011 care inca nu au obtinut diplomele si sunt interesati de un proces colectiv. Rog un avocat sa-mi spuna daca este posibil un proces colectiv si care sunt sansele ca acest proces sa fie castigat / pierdut de catre noi ?
Va multumesc mult dl Tudor Valeriu si va doresc toate cele bune !
Da am indebnizatia de handicap iar mama este angajata ca insotitor.
Buna ziua. Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva. Eu am 26 de ani si sufar de tetrapareza spastica, boala pe care o am din nastere. As vrea sa stiu daca eu am dreptul la pensie de invaliditate avand in vedere ca certificatul meu de handicap este gradul I grav avand caracter permanent sau este necesar sa ai vechime in campul muncii inainte de a obtine aceasta pensie? Orice detaliu este bine venit legat de procedura pe care trebuie sa o urmez pentru a obtine aceasta pensie.

Va multumesc,
Cu prietenie si respect
Bogdan L