avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1110 soluții astăzi
Forum Activitate ildiko23

Activitate ildiko23

Discuție Ajutor de deces
Buna ziua,
mama mea a decedat in oct 2012 si am solicitat de la Casa de Pensii ajutorul de deces pe care l-am si primit, dansa fiind pensionara in momentul decesului.

Pot solicita angajatorului unde sunt salariata (la stat) ajutorul de deces conform Legii bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2013 nr. 6/2013?

Cuantumul ajutorului de deces se stabileste, in conditiile legii, in cazul:
- asiguratului sau pensionarului, la 2.223 lei;
- unui membru de familie al asiguratului sau al pensionarului, la 1.112 lei.


Cele doua se pt cumula? Daca da, conteaza ca a trecut un an si aproape doua luni de la decesul mamei?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția spor vechime
va multumesc frumos pentru ajutor!
Răspuns la discuția spor vechime
pot cere banii din 2010, cu toate ca legea este din 2011?, se aplica retroactiv?

eu practic in perioada 1 sep 2010-31 aug 2011 am primit 5%, vad ca legea e din 2011...
Discuție spor vechime
Buna ziua!
Sunt angajata in invatamant de la 1 sep. 2005, si am trecut la transa de vechime 6-10 ani (10% spor) din 1 sept 2011, avand pana atunci 5% spor (transa 2-6 ani)
Pentru a primi sporul de 10%, in data de 1 sept 2011 am facut cerere la scoala pentru a fi trecuta in transa 6-10 ani.
Problema este ca abia am aflat ca sporul de 10% se acorda dupa 5 ani vechime in munca, acesta trebuind sa-mi fie acordat incepand cu 1 sept 2010.
Doresc sa ma ajutati cu cadru legal (lege/ordonanta, articol, alineat, etc)...unde e precizat ca se primeste 10% spor dupa 5 ani vechime in munca si in baza care legi (art., alin, , etc) pot cere diferenta care nu mi s-a acordat.
Mai exista termenul de 3 ani inainte de prescriere?
PS nu am mai lucrat nicaieri inainte de a lucra in invatamant

Va multumesc anticipat!