avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate kely1988

Activitate kely1988

Răspuns la discuția Recuperare diploma de bacalaureat
Multumesc frumos pentru raspunsuri. O sa citesc cu atentie contractul si o sa facem si o solicitare in scris pentru eliberarea documentelor.
Unitatea de invatamant nu avea dreptul sa oblige la depunerea diplomei in original in conditiile in care a fost depusa si o copie legalizata. Dar prin acest mod te determina sa platesti un an de studiu, desi nu ai beneficiat de niciun serviciu.
Buna ziua,

Am intalnit o problema la eliberarea diplomei de bacalaureat de la universitate particulara din Bucuresti. Este vorba despre o persoana care a depus toate documentatia necesara pentru inscriere la o facultate particulara din Bucuresti, in care primul an era gratuit, urmand ca anul 2 si 3 sa fie cu plata. La inscriere s-a solicitat obligatoriu depunerea diplomei de bacalaureat in original, desi a fost depusa si o copie legalizata. Persoana respectiva nu a frecventat cursurile acestei facultati, iar cand a solicitat retragerea diplomei de bacalaureat, deoarece nu mai dorea sa urmeze cursurilor din cadrul respectivei facultati, i s-a specificat faptul ca eliberarea acestui document se face doar in cazul in care se va face plata inclusiv pentru anul 1, desi in contract era specificat ca acesta este gratuit. Automat, nefrecventarea cursurilor si faptul ca nu s-a prezentat la examene au condus la exmatriculare (nu s-a acumulat numarul de credite necesar pentru trecerea anului universitar).

Care ar fi solutia pentru a recupera diploma de bacalaureat in aceasta situatie? Nu mi se pare normal ca o universitate particulara sa nu accepte inscrierea doar pe baza unei copii legalizate a diplomei de bacalaureat si sa te oblige la plata unui an de studiu doar pentru a-ti recupera documentele.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Răspuns la discuția inregistrare revisal
Da, intr-adevar angajatul. Ma gandeam pe viitor. In sensul ca urmatorul angajator sa il considere neserios. Va multumesc oricum pentru raspunsuri si va doresc o zi frumoasa in continuare!
Răspuns la discuția inregistrare revisal
Multumesc pentru raspuns.Dar acest lucru afecteaza in vreun fel angajatul? Ca isi va da imediat demisia?
Buna ziua! Am o problema legata de inregistrarea la revisal. Nu am cunostiinte in domeniu dar, din care am inteles, inregistrarea se face cu maxim o zi inainte de inceperea activitatii. In cazul in care angajatul nu a semnat contractul de munca nu se poate anula inregistrarea? Problema este ca acum angajatul trebuie sa semneze un contract de munca, apoi demisia deoarece a fost inregistrat in revisal. Este legal? Va multumesc anticipat.