Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inregistrare revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inregistrare revisal

Buna ziua! Am o problema legata de inregistrarea la revisal. Nu am cunostiinte in domeniu dar, din care am inteles, inregistrarea se face cu maxim o zi inainte de inceperea activitatii. In cazul in care angajatul nu a semnat contractul de munca nu se poate anula inregistrarea? Problema este ca acum angajatul trebuie sa semneze un contract de munca, apoi demisia deoarece a fost inregistrat in revisal. Este legal? Va multumesc anticipat.
Trebuie sa va asigurati ca nu introduceti in Revisal contracte nesemnate inainte de ambele parti!

Daca ati transmis deja contractul in Revisal, puneti-l sa-si faca demisia, faceti decizie de incetare si exact la data incetarii c.i.m transmiteti si in Revisal.
Multumesc pentru raspuns.Dar acest lucru afecteaza in vreun fel angajatul? Ca isi va da imediat demisia?
Pai nu angajatul nu a vrut sa semneze c.i.m? De ce sa-si dea demisia altfel?
Da, intr-adevar angajatul. Ma gandeam pe viitor. In sensul ca urmatorul angajator sa il considere neserios. Va multumesc oricum pentru raspunsuri si va doresc o zi frumoasa in continuare!
In speta, sunteti pasibil de amenda la un eventual control al ITM-ului .. daca c.i.m. a fost nesemnat de catre salariat pentru ce sa-si dea demisia? .. unde este prevazut in legislatie ca un act juridic bilateral isi produce efectele daca nu este semnat de catre una dintre parti?