avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate is_yka

Activitate is_yka

Buna seara,
Am urmatoarea situatie: societatea noastra a incheiat un contract de prestari servicii in domeniul constructiilor cu o societate din Italia, iar salariatul nostru a fost detasat la firma din Italia pentru realizarea contractului, societatea din Romania avand obligatia sa plateasca contributiile sociale si drepturile salariale.
Va rog sa-mi spuneti care este salariul la care trebuiesc platite contributiile sociale: cel din Romania sau cel prevazut de legislatia italiana?

Va multumesc!
Buna ziua,
As dori sa stiu daca se poate compensa in bani concediul de odihna neefectuat in anul 2014, avand in vedere ca la data de 01.12.2014 contractul individual de munca a fost suspendat cf. art.51 ali. 1 lit. a "concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani", iar concediul de odihna pentru anul 2014 nu poate fi efectuat pana la sfarsitul anului 2015. (salariata nu a efectuat concediul de odihna anul acesta deoarece de la 01.05.2014 a fost in concediul medical: risc maternal si prenatal)
Va multumesc!
Cum trebuie sa procedez pentru a-i imputa salariatului amenda pe care societatea a primit-o, deoarece acesta nu a scos rovinieta.