Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU DE ODIHNA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU DE ODIHNA

Buna ziua,
As dori sa stiu daca se poate compensa in bani concediul de odihna neefectuat in anul 2014, avand in vedere ca la data de 01.12.2014 contractul individual de munca a fost suspendat cf. art.51 ali. 1 lit. a "concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani", iar concediul de odihna pentru anul 2014 nu poate fi efectuat pana la sfarsitul anului 2015. (salariata nu a efectuat concediul de odihna anul acesta deoarece de la 01.05.2014 a fost in concediul medical: risc maternal si prenatal)
Va multumesc!
co se poate compensa in bani numai la incetarea cim. se va acorda co proportional cu timpul efectiv lucrat la revenirea din cic.
Nu se compenseaza in bazi Co neefectuat in cazul in care se suspenda c.i.m.

In cazul dvs, aveti posibilitatea sa solicitati scris angajatorului, iar acesta sa aprobe, efectuarea CO dupa terminarea CCC.