avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna dupa concediu crestere copil????
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna dupa concediu crestere copil????

o persoana venita din concediu de crestere copil poate beneficia de concediu de odihna pt perioada lucrata????
1. Pentru care perioada lucrata? Inainte sau dupa CCC?
2. Concediul de odihna se acorda proportional cu perioada lucrata intr-un an de zile.
3. Aveti Contract colectiv de munca sau macar Regulament intern? Ce se spune acolo in legatura cu aceasta situatie?
La plecarea in concediu pre-post si de crestere copil se acorda cv. co neefectuat.
Acum, cand a venit din CCi poate solicita co in avans, presupunand ca v-a lucra pana la sf. anului, daca sunteti deacord ca angajator.
Concediul se acorda persoanelor care muncesc deoarece au nevoie de odihna pentru a-si recupera capacitatea de munca.
Dar cum ea nu a lucrat ;) ramane la latitudinea angajatorului daca ii acorda sau nu.........
monya a scris:

o persoana venita din concediu de crestere copil poate beneficia de concediu de odihna pt perioada lucrata????


Poate beneficia in avans de acordarea CO pe anul acesta.
Pentru perioada anterioara intrarii in CIC, nu mai este posibila acordarea CO.
Staţi un pic, legea spune că se dă CO Neefectuat şa încetarea contractului, nu la suspendare. Dacă omul revine din concediu după doi ani şi nu ăşi luase nimic în anul în care a suspendat contractul îmi spuneţi că nu îi mai dau nimic acum? Vine ITM pe capul angajatorului...am avut caz în care am dat CO Nefectuat după mult timp, pt că salariatul a făcut plângere...
Părerea mea este că o dată cu suspendarea, drepturile îi rămân îngheţate până la revenire, când trebuie acordate.
Legea spune ca se compenseaza in bani CO neefectuat la incetarea c.i.m.
CO se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.

Alte discuții în legătură

Concediu odihna neefectuat miki.mihaela2006 miki.mihaela2006 buna ziua . ma numesc Mihaela si am o intrebare. in cazul unei salariate care a lucrat in 2009 din ianuarie pana la 31 mai 2009 si a efectuat din concediul de ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna is_yka is_yka Buna ziua, As dori sa stiu daca se poate compensa in bani concediul de odihna neefectuat in anul 2014, avand in vedere ca la data de 01.12.2014 contractul ... (vezi toată discuția)
Plata concediului de odihna in timpul concediului prenatal pedro72 pedro72 Poate fi platit concediul de odihna neefectuat in timp ce salariatul este in concediu prenatal si urmeaza sa intre in concediu pentru cresterea si ingrijirea ... (vezi toată discuția)