avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Activitate Horia_G

Activitate Horia_G

Răspuns la discuția Mostenire Pasive
Poate ar fi timpul sa solutionam mai la concret aceasta discutie.
Saptamana viitoare am sa-mi gasesc timp sa ma ocup de aceasta problema pusa de mine in acest subiect.
Poate cineva mai la concret sa-mi zica ce trebuie sa fac:
Cum trebuie sa port discutile cu acele banci si ce aspecte trebuie sa iau in considerare si sa le punctez in discutie.Sigur ei vor incerca sa duca discutia acolo unde vor dar am nevoie de argumente solide prin care sa ma fac inteles.Deocamdata nu sunt dispus sa semnez nimic cu ei,sa le dau adresa sa-mi umple posta de scrisori.Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Mostenire Pasive
Multumesc de raspuns,
Totusi am o intrebare.Dupa cat timp o banca trebuie sa inceapa demersurile pentru recuperarea creditelor?Ma refer la cat timp de la ultima plata,sau operatiune pe cont a titularului?In cea ce ma priveste am inceput procesul de succesiune,dureaza ceva timp.In acest timp eu ca mostenitor am lasat datele de contact+un certificat de deces al titularului de cont la fiecare banca unde am stiut ca este cont deschis.Nu stiu insa unde sunt conturi,la Biroul de Credit ca sa-mi comunice au nevoie de acel certificat de mostenitor.Totul e legat de acel certificat de mostenitor care dureaza pana la eliberare.Sunt deja 2 luni de la decesul titularului de cont,Sunt deja luni bune de inactivitate pe conturi.Oare Banca nu are un timp limita de recuperare?,nu trebuia sa faca demersurile pentru recuperare intr-un timp anume?
Răspuns la discuția Mostenire Pasive
Multumesc de raspuns.
Totusi sunt intr-un cerc vicios cum ziceti.Am lasat certificat de deces si date de contact dar degeaba,Vroiau pentru a-mi transmite suma "certificatul de mostenitor"...Acum il am dar inca nu l-am dat la nici o banca,Intre timp am aflat sumele de la "biroul de credit"care in cea ce ma priveste m-au ajutat si au fost foarte amabili.De asigurare chiar nu stiu si nici nu-mi pun mari sperante.sunt facute in asa fel incat sa nu despagubeasca.Sumele sunt mici ,sunt de fapt niste carduri de credit(acestea de regula se primesc prin posta fara contract,doar ca esti in baza lor de date "poate-ti trebuie")ceea ce ma sperie e dobanda aplicata la aceste carduri.Intrebare : Eu daca nu fac nici un demers sunt nevoit sa platesc penalizari,dobanzi...etc,sau suma se blocheaza la data decesului?
Răspuns la discuția Mostenire Pasive
Si in cazul in care eu m-am prezentat la banci cu certificatul de deces.Am lasat datele mele de contact?Ce pot face eu acum,nu e de datoria lor sa ma contacteze.Legal ce se poate face?Nu e normal ca acele credite sa se opreasca la suma din data decesului si sa se renegocieze un contract cu mine in calitate de mostenitor.Eu inca nu am semnat nimic,nu apar pe nici un contract....etc.
Răspuns la discuția Mostenire Pasive
Ca sa ma fac inteles mai bine.Eu am deja acel certificat de mostenitor.Am avut nevoie de el deoarece nu puteam obtine nici o informatie.Ce ma intereseaza mai mult acum e ca acel pasiv bancar sa se opreasca in data decesului,sa nu fiu nevoit sa platesc majorari si penalitati.Unde stiam de pasiv am lasat documente si date de contact dar nu am fost contactat.
Răspuns la discuția Mostenire Pasive
Multumesc,Ca sa inteleg bine.Eu pot sa nu accept mostenirea pasivelor?
Răspuns la discuția Mostenire Pasive
Multumesc.Puteti sa-mi dati mai multe detalii,ce inseamna *beneficul de inventar*
Buna,
Sper sa primesc informatii utile legate de o problema nou intalnita de mine.
Acum cateve luni am avut un eveniment tragic in familie.Sora mea a murit,Eu sunt mostenitorul activelor si pasivelor ei.Ce ma sfatuiti sa fac in legatura cu conturile bancare ale defunctei?.Eu personal nu stiu situatia acestor conturi,am doar cateva extrase,Sunt cateva carduri de credit si un credit mic de nevoi personale.Eu nu figurez pe nici un contract si nici nu e vorba de garantii imobiliare.Va multumesc anticipat.