avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate laurra_matei

Activitate laurra_matei

Buna ziua,
Va multumesc pentru indrumarile dvs, mi-au fost de real folos in intocmirea intampinarii. Sper sa fie un succes.
O zi faina va doresc!
Buna ziua,
Am nevoie sa ma ajutati in redactarea unei intampinari in urma unui recurs depus de parat intr-un proces de recuperare drepturi banesti.
Mentionez ca sentinta primei instante a dat castig de cauza partii reclamante, respectiv noua, cu drept de recurs.
In linii mari, este vorba despre o plangere formulata de noi, in calitate de angajate, pentru recuperarea unor drepturi banesti de la fosta firma angajatoare. Am incheiat contracte individuale de munca cu firma angajatoare, cu timp partial de munca, respectiv 4 ore insa acordul verbal dintre partii era sa lucram 8 ore/zi, acceptand asta bazandu-ne pe buna credinta a angajatorului, urmand a fi platite pentru norma intreaga insa nu s-a intamplat asa, am fost platite doar pentru ceea ce era trecut in contact.
Paratul a depus recurs motivand ca au respectat contractul de munca si ca noi am stat zilnic la munca timp de 8 ore zilnic doar in virtutea obisnuitei anterioare, ca martorul adus de noi este unul subiectiv si marturia lui ar trebui sa fie anulata, ca prin atitudinea noastra am determinat rezilierea contractului dintre firma angajatoare si platitorul de drept al serviciilor.
Nu stiu exact daca m-am facut total inteleasa cu problema mea dar mi-ar fi de mare ajutor orice indrumare.
Multumesc anticipat!