avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1441 soluții astăzi
Forum Activitate elyclaire

Activitate elyclaire

va multumesc
eu doresc doar rezilierea contractului si inapoierea garantiei in conditiile in care mi-am achitat toate datoriile legate de utilitati, dar proprietarul refuza sa imi dea garantia
chiria de 230euro e platita lunar ..la inceputul fiecarei luni...garantia de este de 230 euro plus 120 lei pt utilitati, iar in contract e trecuta suma de 30 lei
acum doua luni am semnat un contract de inchiriere a unui apartament pt o perioada de 10 luni.In contract si sunt prevazute doua clauze care prevad ca in cazul in care nu stau in apartament aceasta perioada nu mi se inapoiaza garantia, pe de alta parte a doua clauza prevede ca contractul poate fi reziliat de oricare din parti cu un preaviz
de 15 zile. De asemenea cand am inchiriat contractul mi s-a adus la cunostinta faptul ca proprietarii nu au restante in ceea ce priveste plata utilitatilor,ceea ce s-a dovedit a fi fals, mai mult in contract ,care este incheiat prin finante proprietarii au declarat un pret al chiriei mult sub cel adevarat pt a plati un impozit mai mic.Ce sanse am in conditiile date sa reziliez contractul si sa imi recuperez si garantia?