avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1208 soluții astăzi
Forum Activitate andreyu334

Activitate andreyu334

Răspuns la discuția Probleme radiere masina.
Buna ziua dragi colegi.O intrebare,daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns...problema e urmatoarea:am achizitionat o masina de la un cetatean din Arges,am avut la ea toate actele in regula,am inscris-o la mine la impozit la primarie,iar cand m-am dus la RAR Vrancea sa scot certificate de autenticitate s-a descoperit ca masina mai fusese "respinsa" la RAR Arges si are probleme la sria de sasiu.Nu mi-au putut elibera certificate de autenticitate pentru a perfecta actele pana la capat.Intrebarea e urmatoare,deorece si ITP a expirat si nu pot face altul,momentan masina fiind blocata in RAR(toata tara) o pot radia de la impozit?Nu mai circul cu ea.Eu fiind inregistrat cu ea doar la primarie,certificatul si cartea fiind pe numele fostului proprietar....S-a mai lovit cineva de asa problema??
Multumesc anticipat.
In cursul acestui an(2012)a aparut pe internet(www.autovit.ro) un anunt cu un autoturism Skoda Octavia la vanzare.Am vb la numarul de telefon afisat pe site si m-am intalnit cu respectivul in Bucuresti,i-am dat banii(2650 Euro)am semnat contractul de vanzare cumparare si am luat masina(in acte figurataL.I.ca proprietar din 2005).Respectivul de la care am luat masina nu era proprietar,era doar un intermediar care a venit cu masina la Bucuresti,toate actele fiid pregatite pentru vanzare.Masina fiind cu numere de Arges
In data de 12 Octombrie 2012 m-am prezentat la reprezentanta RAR Vrancea pentru a efectua certificat de autenticitate,ca sa pot trece masina pe numele meu si in carte.Aici mi s-a comunicat ca masina a fost respinsa la reprezentanta R.A.R Arges.Dorind sa aflu mai multe informatii m-am dus la reprezentanta R.A.R Iasi unde mi s-a comunicat in scris,ca aceasta masina(AG-28-NLS)prezinta suspiciuni la nr.de poansonare iar cei de la Porsche Romania NU recunosc aceasta serie de sasiu(aceasta serie de sasiu nu exista in baza lor de date,NUs-a fabricat o Skoda Octavia cu aceasta serie de sasiu).
In baza de date a R.A.R aceasta masina nu figureza cu nici o poza in toti cei 13 ani de existenta a ei.
In concluzie mi s-a vandut un produs FALS.Culmea,ca are si I.T.P valabil.
Masina are carte,talon,certificat fiscal,ITP valabil.
Ma sfatuiti ca in perioada urmatoare sa ma adresez politiei/sa-mi angajez un avocat in solutionarea acestui caz?Daca nu pot recupera banii de la fostul proprietar.