avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1808 soluții astăzi
Forum Activitate haralambus

Activitate haralambus

Asadar am inteles de la dvs. ca in acest caz putem vorbim de ''prescriptia executarii pedepsei''. In continuare poate ne lamuriti dvs. ce prevede legea in acest caz. Si mai exact cum ar putea persoana in cauza sa evite executarea acelor pedepse, sau cel putin a ultimei condamnari in cazul in care prima nu se mai ia in calcul. Ma refer desigur la situatia in care individul este stabilit in alta tara, si nu mai este de gasit.
Am urmarit cu atentie acest subiect, si vreau sa ma lamuriti si pe mine, pentru ca sunt cam in ceata :) adica daca o persoana are o condamnare definitiva, de 2 ani cu suspendare, iar in perioada de gratie mai savarseste o alta actiune, pentru care sa presupunem mai primeste alti 2 ani, sa inteleg ca pedepsele nu se contopesc ci se acumuleaza. Mai exact respectivul va avea de executat din acel moment 4 ani. Pana aici am inteles.

Dar ce se intampla in situatia in care, respectivul nu e de gasit, si este plecat din tara, si nu are de cand sa se intoarca pentru a-si ispasi pedeapsa de 4 ani acumulata din cele doua infractiuni? sau dupa cum bine a zis cineva mai sus, se intoarce dupa 5 ani... mai intervine prescriptia si in acest caz? aband in vedere ca sunt de executat practic 2 condamnari acumulate? am vazut ca a postat cineva mai sus termene de prescriptie, numai ca in acest caz e valabil paragarful de la punctul d) ??? 5 ani, cand legea prevede pentru infractiunea savarsita pedeapsa inchisorii mai mare de un an dar care nu depaseste 5 ani;

adica pentru prescriptie, se i-a in calcul ultima pesdeapsa acumulata de instanta ceea de 4 ani? sau se i-a in calcul doar ultima fapta de 2 ani? si nu se mai tine cont de prima condamnare de 2 ani cu suspendare?