avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate crmnflr

Activitate crmnflr

Răspuns la discuția Partaj dupa divort
Rectific este legea15/2003, am facut o inversiune..........:">
Răspuns la discuția Partaj dupa divort
Multumesc, abcdeadi, pentru raspunsul prompt si la obiect. Mai am o nelamurire insa legata de problema expusa mai devreme: in cazul in care sotia depune cerere la primarie pentru teren destinat construirii de casa cf legii 51/2003, ce drepturi ar avea ea in caz de divort aspura terenului sau casei pe care ar urma sa o construiasca impreuna cu sotul? Probabil 50% sau ma insel? Multumesc.
Răspuns la discuția Partaj dupa divort
Buna ziua, am si eu nevoie de ajutor in urmatoarea problema juridica referitoare la partaj: trei frati (doi barbati si o femeie) sunt mostenitori in mod egal ai casei parintesti in care locuiesc toti trei cu sotii/sotiile lor. Parintii si bunicii lor au decedat iar celelalte rude au cedat in favoarea lor in momentul realizarii succesiunii. Acum vreau sa ma lamuriti asupra unui aspect: unul din frati este casatorit de aproape un an si intentioneaza sa divorteze de sotia lui.Ea nu a contribuit cu nimic la intretinerea casei, neavand serviciu, nu a achizitionat nici un bun, totul a fost renovat, imbunatatit, achizitionat de catre sot, inclusiv un autoturism achizitionat dupa casatorie. Important este de mentionat faptul ca nu au copii rezultati din aceasta casatorie si nici dintr-una anterioara. Va rog sa imi spuneti ce drepturi poate avea sotia in cazul partajului.Va multumesc anticipat pentru ajutor si lamuriri. Carmen Ghita (sotia celuilalt frate).