avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate alex22bv

Activitate alex22bv

Răspuns la discuția popriri pe contul de salariu
M-am intalnit si eu cu aceasta situatie. Mie imi oprea odata banca 1/3 din salariu si inca odata firma la care sunt angajat.
Tipa de la ghiseul bancii mi-a zis sa-l sun pe executorul judecatoresc care se ocupa de dosarul meu si sa-i spun ca poprirea s-a facut pe contul de salariu fiindca el a trimis deciziile de executare atat la firma la care sunt angajat cat si la banca unde imi este livrat salariul si m-am trezit cu intreg contul blocat. L-am sunat pe executor care mi-a spus sa merg la Resurse Umane si sa le spun sa-i trimita pe e-mail sau pe fax un document semnat si parafat de catre RU conform caruia FIRMA SE OBLIGA LUNAR SA-MI OPREASCA ACEA PARTE LEGALA DE 1/3 DIN SALARIU. In momentul in care el primeste acest document va trimite la randul lui un altul catre banca prin care ii anunta sa ridice poprirea de pe contul respectiv. Am mers la fetele de la Resurse Umane, i-au trimis acel document, el a trimis la randul lui celalalt document catre banca si acum imi iau restul de bani tot de la ghiseu fiindca intreaga suma datorata creditului neplatit apare pe acel card de salarii pana la plata integrala a acestuia. Dar acum stiu ca banca nu mai imi opreste la randul ei 1/3 din salariul primit pe card pentru ca firma la care sunt salariat si-a luat angajamentul in scris prin acel document trimis catre executor. Sper sa va fi fost de ajutor.