avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1924 soluții astăzi
Forum Activitate carmen_madirjac

Activitate carmen_madirjac

Va multumesc mult pentru informare temeinica! Legislatia noastra este atat de stufoasa si in permanenta actualizare.. :( Dar cel de al doilea copil avea deja 11 luni cand a primit indemnizatia, iar eu sunt nevoita sa ma intorc la serviciu in luna septembrie anul viitor, fiind cadru didactic, prin urmare nu sunt doi ani pentru cel de al doilea copil, nu este nici macar un an...aici mi se pare interpretabil...cred ca, in virtutea unei logici de bun simt, ma incadrez la cealalta categorie, nu credeti?! cu atat mai mult ca timp de un an am crescut doi copii cu aceeasi indemnizatie...incredibil...ceva e gresit aici! Daca am vreo sansa sa cer o revizuire a dosarului, va rog sa-mi spuneti! In opinia mea, nu varsta copilului este importanta aici, ci intervalul cat mama este in concediu si primeste aceasta indemnizatie! Astept cu nerabdare raspunsul dvs!
Dar de ce stiam despre un plafon de 3400 lei? Si mi se pare cel putin bizar ca am fost indrumata sa cer lamuriri chiar de catre institutia unde am depus dosarul, functionara mentionandu-mi ca trebuia sa primesc mai multi bani in virtutea procentului de 85. Sincer, mi se pare ca se incalca dreptul copilului...
Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Am nascut primul copil pe 3.09.2010 si din ianuarie 2011 am beneficiat de indemnizatie pentru crestere copil in cuantum de 75% din media ultimelor 12 salarii, adica 1450 lei.In 30.11.2011 am nascut cel de al doilea copil, pentru care am depus dosar dupa ce am terminat concediul de 2 ani pentru primul copil, adica la sfarsitul lui august. Acum primesc o indemnizatie mai mica, doar 1200, pe motiv ca acesta este plafonul. Este corect ca acest copil nu a avut niciun drept pana la varsta de 9 luni, iar acum doar pentru un an cat mai raman in concediu de crestere sa iau o suma atat de mica, cand ma asteptam sa fie 85% di ceea ce am castigat anterior nasterii primului copil?! Mltumesc anticipat!