avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate balasca_george

Activitate balasca_george

Răspuns la discuția Suspendare permis
Buna, va scriu din nou(referitor la postarea anterioara)!

Am sustinut astazi testul de cunostinte(13/15), pe care l-am promovat, insa politistii au spus ca dupa urmarirea penala nu se acorda reducerea perioadei de suspendare. Insa ce am citit eu in legislatie, si in alte postari, aceasta reducere se acorda daca a fost incetata urmarirea penala. Precizez ca a fost solutionat dosarul cu amenda administrativa de 200 de lei + cheltuieli de judecata(deci a fost incetata si urmarirea penala)
.
Ma puteti lamuri? Pot sau nu sa fac cerere de reducere a perioadei de suspendare de la 90 la 30 de zile?
Răspuns la discuția Suspendare permis
Buna ziua! As avea nevoie si eu de ajutorul dumneavoastra. Am fost oprit acuma cateva luni si mi-a fost retinut permisul pentru conducerea cu numere provizorii(rosii) expirate. Intre timp, pana la solutionare am circulat cu dovada inlocuitoare de la IPJ Sibiu. Ieri am fost la procuror pentru prelungirea dovezii si se pare ca mi-au solutionat cazul: amenda administrativa de 200 de lei, si 67 de lei cheltuieli de judecata. Dupa achitare am fost la politie, unde mi s-a spus ca nu mai am dreptul sa conduc 90 de zile, timp in care trebuie sa sustin si examenul de conducere.

Intrebarea mea este: decizia functionarului de la ghiseu(desi am facut cerere catre seful politiei de solutionare), adica suspendarea 90 de zile si examen este corecta? Mi se pare mult peste decizia procurorului.

Este vreo sansa sa imi recuperez carnetul mai repede? Daca sustin examenul, cereri, orice...

In decizia procurorului scrie clar ca nu am avut antecedente, comportament amabil, etc... nu reprezinta pericol, nu a infaptiut fapte grave, nimica... Insa mi se pare enorm 90 de zile!

Ma intereseaza doar cum pot sa imi recuperez carnetul mai repede(politistul de la ghiseu a spus ca nu pot nicicum, insa am citit ca daca dau examen pot face cerere pentru scurtarea timpului). Ma puteti lamuri? Ce sa fac?

De asemenea nu am mai avut permisul suspendat, am toate punctele, abea mi-am luat si categoria A vara asta, am carnetul de 7-8 ani, nu am avut decat 2-3 amenzi de circulatie in anii astia...

Va multumesc anticipat pentru ajutor si astept raspunsul dumneavoastra!