avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate reborn

Activitate reborn

Răspuns la discuția custodie minor
daca mama lucreaza foarte mult si nu are mai mult de 2 ore in medie pe zi sa fie alaturi de fetita...! uneori trebuie sa plece din tara ! de cele mai multe ori trebuie sa plece noptile cate 3 ore, etc.

o bona angajata permanent este preferata unui parinte [eu] care poate sa ii fie alaturi permanent ?
pana la urma...incredintarea minorei este catre bona nu catre mama....
Răspuns la discuția custodie minor
Deocamdata comunic prin mesaje cu o persoana respectabila de pe forum. Dar vreau sa pun si in atentia tuturor problema ivita intre timp....

In buletin am adresa din localitatea xxxxx. In ultimii ani inainte sa merg in strainatate am locuit in localitatea yyyyyyyyy. Cand am ajuns in strainatate am avut rezidenta de fiecare data pe o adresa de acolo. M-am mutat de 3 ori in aceasi localitate.

Am inteles ca nu pot sa intentez divort decat pe raza judecatoriei unde am avut ''ultimul domiciliu comun'' ?!?!?!

Sunt intr-o ceata totala...! Unde pot/trebuie sa intentez divort ? Acum stau pe raza aceleasi localitati yyyyyyyyy la sora mea.
Răspuns la discuția custodie minor
- fetita inca nu are 10 ani. eventual sa astept pana implineste 10 ani si sa ii fie ascultata parerea ?
- sotia are pe altcineva. pot intenta actiunea de divort din culpa ei ?

@avocat_penalist NU vad unde e problema ca fetita e acolo sau e cu mine...
Discuție custodie minor
Am 36 de ani si am format un cuplu impreuna cu sotia timp de 15 ani. Ne-am casatorit in 2000. Fetita noastra s-a nascut in 2003 in Romania. Mama locuieste cu fetita in Italia. Eu sunt in Romania de cateva luni. Trebuie sa intentez actiunea de divort.

In Romania am un loc de munca relativ bun, locuiesc in chirie si nu am pe altcineva.

Mentionez ca tot timpul in care am locuit in Italia aproape doar eu m-am ocupat de cresterea fetitei. Mama s-a indragostit de altcineva.
Fetita e foarte trista si de abia putem sa ne abtinem sa nu plangem cand ne auzim la telefon.
Vrea sa vina la mine. Vrea sa ramana cu mine.

Ce trebuie sa fac sa obtin custodia ?

-fetita nu are absolut niciun act pentru a locui in Italia.
-fetita nu are nici rezidenta in Italia.
-fetita nu are domiciliul in Italia.
-mama lucreaza foarte mult
-fetita a trebuit sa renunte la multe activitati extrascolare
-etc

multumesc......