Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie minor

Am 36 de ani si am format un cuplu impreuna cu sotia timp de 15 ani. Ne-am casatorit in 2000. Fetita noastra s-a nascut in 2003 in Romania. Mama locuieste cu fetita in Italia. Eu sunt in Romania de cateva luni. Trebuie sa intentez actiunea de divort.

In Romania am un loc de munca relativ bun, locuiesc in chirie si nu am pe altcineva.

Mentionez ca tot timpul in care am locuit in Italia aproape doar eu m-am ocupat de cresterea fetitei. Mama s-a indragostit de altcineva.
Fetita e foarte trista si de abia putem sa ne abtinem sa nu plangem cand ne auzim la telefon.
Vrea sa vina la mine. Vrea sa ramana cu mine.

Ce trebuie sa fac sa obtin custodia ?

-fetita nu are absolut niciun act pentru a locui in Italia.
-fetita nu are nici rezidenta in Italia.
-fetita nu are domiciliul in Italia.
-mama lucreaza foarte mult
-fetita a trebuit sa renunte la multe activitati extrascolare
-etc

multumesc......
Daca minora nu se afla la dvs. aveti foarte putine sanse sa obtineti castig de cauza.
Este laudabil efortul de a va judeca si minora va aprecia atunci cand va auzi ca ati facut eforturi supreme ca sa obtineti stabilirea domiciliului ei la dvs.
Nu va conta rezultatul.
Va conta doar ca ati incercat.
Conform Codului Civil, "regula" pentru incredintarea minorului este custodia comuna a parintilor, pe cand custodia unica este "exceptia". Motivele expuse de dvs. nu sunt suficiente pentru a solicita custodie unica, dar puteti solicita oricand custodia comuna.
Cereti instantei sa fiti parintele rezident, adica minorul sa locuiasca la dvs. si mama lui (parintele nerezident) sa beneficieze de legaturile personale cu minorul, conform planului parental propus de dvs. in instanta.
Daca minorul are domiciliul in Romania, si locuieste ilegal in Italia, aveti sanse sa deveniti parintele rezident.

Pentru consiliere, cred ca este bine sa contactati si Alianta Antidiscriminare a Tuturor Taticilor.
- fetita inca nu are 10 ani. eventual sa astept pana implineste 10 ani si sa ii fie ascultata parerea ?
- sotia are pe altcineva. pot intenta actiunea de divort din culpa ei ?

@avocat_penalist NU vad unde e problema ca fetita e acolo sau e cu mine...
gi-jane2, moderator
Puteti sa cereti ca fetita sa fie ascultata si daca nu a implinit 10 ani.
Daca cereti ca divortul sa fie pronuntat din vina sotiei si pt ce motiv, va trebui sa probati prin orice mijloc de proba , iar culpa in divort nu va avea legatura cu domiciliul copilului.
Deocamdata comunic prin mesaje cu o persoana respectabila de pe forum. Dar vreau sa pun si in atentia tuturor problema ivita intre timp....

In buletin am adresa din localitatea xxxxx. In ultimii ani inainte sa merg in strainatate am locuit in localitatea yyyyyyyyy. Cand am ajuns in strainatate am avut rezidenta de fiecare data pe o adresa de acolo. M-am mutat de 3 ori in aceasi localitate.

Am inteles ca nu pot sa intentez divort decat pe raza judecatoriei unde am avut ''ultimul domiciliu comun'' ?!?!?!

Sunt intr-o ceata totala...! Unde pot/trebuie sa intentez divort ? Acum stau pe raza aceleasi localitati yyyyyyyyy la sora mea.