Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu un copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu un copil minor

reformulez intrebarea pentru ca nu am formulat-o corect.Suntem rezidenti in Italia,sotia a deschis procesul in Romania dar a declarat ca noi am fi intorsi in tara din anul 2008,ceea ce nu este adevarat pentru ca stam aici si aici vom sta si in continuare.Este legal asa ceva?Este obligatorie prezenta martorilor?Cum locuim aici,lucrez aici, nuar trebui ca ancheta sociala sa se faca aici?Multumesc
Daca casatoria a fost incheiata in Romania atunci si procesul de divort se judeca in Romania; in situatia in care ati cazut de acord in ceea ce priveste incredintarea minorului si sunteti de acord cu divortul nu vad ce probleme ar putea sa apara...Prezenta martorilor este obligatorie intrucat motivele de divort trebuie dovedite, depinde acum daca ati facut si dvs.cerere reconventionala sau daca sunteti de acord cu cererea principala....Este nevoie si de alte detalii in aces sens pentru a va informa in mod corect.
Subiect:RE:divort cu c.m.
Codul Familiei, prevede ca instanta competenta este instanta in circumscriptia careia se afla cel din urma domiciliu comun al sotilor., adica sa fii locuit efectiv intr-o anumita localitate.

Daca sotii nu au avut domiciliu comun sau daca nici unul dintre soti nu mai locuieste in circumscriptia instantei judecatoresti a celui din urma domiciliu comun, instanta competenta este aceea in a carei circumscriptie se afla domiciliul paratului.
In cazul in care paratul nu are domiciliul in tara sau nu are domiciliu cunoscut instanta competenta este aceea in circumscriptia careia se afla domiciliul reclamantului.
Daca dvs. sunteti de acord cu divortul si cu celelalte capete de cerere, adica, nume, incredintare minor, pensie, puteti sa nu va prezentati.
Sau puteti sa depuneti o intampinare , (desi in cazul divortului intampinarea nu este obligatorie), prin care sa aratati ca sunteti de acord cu actiunea formulata de reclamanta.
In cazul actiunii de divort, se solutioneaza si incredintarea copilului minor, cat si contributia parintilor la cheltuielile de crestere ale minorului.
trebuie sa depuneti adeverinta cu veniturile pe care le realizati, atat dvs. cat si reclamanta, ori, se v-a observa ca amandoi sunteti salariat in strainatate.
Daca nu sunteti de acord cu cererea de divort, puteti formula cerere reconventionala.
Puteti sa formulati de asemenea, cerere de a pastra legaturi personale cu minorul, fixand un program de vizitare, in functie de varsta minorului.
ancheta sociala este obligatorie si se face la domiciliul parintilor.
daca minorul a implinit 10 ani instanta il audiaza in mod obligatoriu.
Trebuie sa ne dati mai multe date concrete.
din ce mi-a spus sotia a deschis divortul din culpa comuna,a cerut incredintarea minorului catre ea(cu drepturi egale)ce vrea sa insemne?ca pot sa vad fata oricand vreau?nu a cerut pensie alimentara.Cum noi urmarim sa ne impacam ce trebuie sa fac ca sa "trag de timp"sa prelungesc cat mai mult acest divort?Trebuie sa imi iau avocat sau pot sa ma duc personal in tara?Cum locuiesc in Italia cum m-as putea interesa de dosar ca sa vad exact ce a cerut sotia?Multumesc
Cum adica urmariti sa va impacati? Atunci de ce exista un proces pe rol?
Luati legatura cu un avocat si explicati-i exact ceea ce doriti.
As mai vrea sa stiu daca atat timp cat nu este o hotarare judecatoreasca definitiva sotia poate lua fetita si sa paraseasca Italia fara consimtamantul meu?Multumesc.