avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... competenta divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

competenta divort

actiune divort
-Reclamantul cetatean roman
-Parata cetatean roman
-Minora [9ani si 6 luni] nascuta in 2003 in Romania.

Ultimul domiciliu comun din Romania in ... Timisoara

Domiciliu comun in strainatate 06-07-2006 >> 10-11-2012
Din 11-11-2012 reclamantul locuieste in Timisoara

Parata locuieste in strainatate
Minora locuieste [ilegal] in strainatate. Nu are acte de sedere, de rezidenta, etc.

Pot depune cerere de divort in Timisoara ?

Multumesc ! Revin cu detalii...daca e cazul
Buna ziua!

Da, puteti introduce actiunea pe rolul Judecatoriei Timisoara.

Succes~
Mi-as dori enorm !!!

Dar de ce lumea avocatilor este impartita ? Uni spun ca DA...altii ca NU...alti ca trebuie depus la sector1 !!!!!!!???????
Art. 607 cpc
Cererea de despartenie este de competenta judecatoriei in circumscriptia careia se afla cel din urma domiciliu comun al sotilor. Daca sotii nu au avut domiciliu comun sau daca niciunul din soti nu mai locuieste in circumscriptia judecatoriei in care se afla cel din urma domiciliu comun, judecatoria competenta este aceea in circumscriptia careia isi are domiciliul paratul, iar cand paratul nu are domiciliu in tara, este competenta judecatoria in circumscriptia caruia isi are domiciliul reclamantul.
V-ati fi judecat la sector 1 in cazul in care instantele romane sunt competente dar nu se poate stabili care anume dintre ele este indreptatite sa solutioneze procesul ( daca nu ati putea face de ex dovada ca locuinta dvs efectiva e la Timisoara, ci ati locui tot in strainatate.)
Cred ca ar trebui sa va grabiti sa nu apuce sotia sa deschida proces de divort acolo unde e
Ultima modificare: Marți, 18 Decembrie 2012
gi-jane2, moderator
Cred ca a depus acolo divort...
:) Daca asa e, cand sotia va fi citata, va trimite dovada ca se afla o alta actiune de divort pe rol in Spania si procesul din Romania se va suspenda.
Ultima modificare: Marți, 18 Decembrie 2012
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Divort Stefan-nita Stefan-nita Buna Ziua, Am o Problema Si nu stiu ce sa fac si cum sa fac poate Cineva Ma Ajuta Cu un Raspuns Mam Insurat in Judetul Suceava acolo mam si Nascut Dar ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am inaintat actiune de divort in localitatea in care ... Ionela Plamada Ionela Plamada Buna ziua, am inaintat actiune de divort in localitatea in care m am casatorit cu sotul meu, desi avem domiciliul comun in alt oras.Dansul are domiciliu in ... (vezi toată discuția)
Divort din strainatate troiss troiss buna ziua!daca unul dintre soti lucreaza in strainatate,in ce tara se poate deschide proces de divort?multumesc anticipat (vezi toată discuția)