avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna Ziua,
Am o Problema Si nu stiu ce sa fac si cum sa fac

poate Cineva Ma Ajuta Cu un Raspuns

Mam Insurat in Judetul Suceava acolo mam si Nascut
Dar Stau in Timisoara de 4 Ani si aici am Domiciliu
si vreau sa Dau Divort Aici La timisoara Pot Face asta?
sau se Face Stramutarea Dosarului La Suceava
Va Multumesc Cu stima
Cel mai recent răspuns: Stefan-nita , utilizator 18:07, 16 Septembrie 2009
Instanta competenta este judecatoria in circumscriptia careia se afla cel din urma domiciliu comun al sotilor. Daca sotii nu au avut domiciliu comun sau daca niciunul din soti nu mai locuieste in circumscriptia judecatoriei in care se afla cel din urma domiciliu comun, judecatoria competenta este aceea in circumscriptia careia isi are domiciliul paratul, iar daca paratul nu are domiciliul in tara, este competenta judecatoria in circumscriptia careia isi are domiciliul reclamantul.
Nu se face stramutarea la Suceava. Daca ambii soti au locuit statornic in Timisoara in ultima perioada atunci actiunea de divort se judeca la Timisoara.
Noi Nu Am Locuit In preuna si Sotia are Domiciliu inca in Judetul Suceava
Nu Avem Copii si Nimic din ce sa facem Partaj
deci Trebuie sa plec la suceava sau se rezolva totul aici la timisoara
Va Multumesc de Raspunsul de mai sus
Nu Am Locuit nici o data Inpreuna La Timisoara si nici In Suceava
deci pana la urma trebuie sa merg la suceava?
Va Multumesc
Competenta instantei care judeca cauza, in cazul unui proces de divort,este data de domiciliul paratului sau de ultimul domiciliu comun al sotilor(daca a existat)
Staramutarea unei cauze este o institutie de drept care nu are nicio legatura cu tema discutiei noastre.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Septembrie 2009
Radu Gabrian, Mediator

Alte discuții în legătură

Divorț. care este instanța competentă? se poate divorța în localitatea în care locuiesc în prezent ambii soți? Ralphy blejan Ralphy blejan Buna ziua , Impreuna cu soțul meu vrem sa divorțăm și am înțeles ca ar fi necesar sa mergem sa semnam actele in județul unde s-a incheiat ... (vezi toată discuția)
cerere divort sergiu05 sergiu05 Buna ziua, daca ma poate ajuta cineva, ma intereseaza care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez in cazul unui divort, avand in vedere faptul ca locuim in alt ... (vezi toată discuția)
Unde incep actiunea de divort? competenta teritoariala ionutniculae ionutniculae Buna ziua! Sunt despartit din anul 2011,iar la sfarsitul aceluiasi an \\"fosta\\" a plecat in Spania. Ultimul domiciliu comun a fost in jud. Suceava,dar eu ... (vezi toată discuția)