avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... competenta divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

competenta divort

actiune divort
-Reclamantul cetatean roman
-Parata cetatean roman
-Minora [9ani si 6 luni] nascuta in 2003 in Romania.

Ultimul domiciliu comun din Romania in ... Timisoara

Domiciliu comun in strainatate 06-07-2006 >> 10-11-2012
Din 11-11-2012 reclamantul locuieste in Timisoara

Parata locuieste in strainatate
Minora locuieste [ilegal] in strainatate. Nu are acte de sedere, de rezidenta, etc.

Pot depune cerere de divort in Timisoara ?

Multumesc ! Revin cu detalii...daca e cazul
si trebuie sa ma judec aclo ? sau care este procedura ?
Ar trebui sa depuneti cererea de divort la Timisoara, sa va citati sotia in strainatate si sa vedeti apoi ce se intampla. Daca dansa a depus cerere inaintea dvs acolo unde e si se va pune problema sa va judecati acolo, puteti imputernici un avocat sa va reprezinte.
<> In 29.11.2012 am inregistrat [depus] divortul la judecatoria Timisoara.
<> In 18.12.2012 am cerut ca prin ''ordonanţă preşedinţială'' sa imi fie incredintata minora pe durata procesului.
<> In 14.01.2013 am avut termen pentru ordonanta. Nu s-a prezentat nimeni din partea paratei. S-a amanat. S-a cerut ancheta sociala la domiciliul minorei, la domiciliul meu, etc
<> In 16.01.2013 am avut primul termen la divort. Nu s-a prezentat nimeni din partea paratei. Au citat iar parata la domiciuliul din strainatate. Au cerut sa depuna intampinare.
<> In 22.02.2013 sotia a depus cerere de divort in Spania. Au combinat in cerere articole din vechiul CC roman cu articole din CC spaniol.
<> In 24.02.2013 am oprit procesul pentru ca nu eram reprezentat de avocat si procurador. Pana primesc avocat din oficiu...ramane suspendat.

Pe 11.03 am al doilea termen pentru ordonanta.
Pe 27.03 am al doilea termen pentru divort.

Din cate am observat eu ... instanta din Romania este competenta sa judece procesul.
Poate sa fie ascultata/audiata minora de catre judecatorul de caz din Romania ?
Cum pot sa opresc definitiv procesul din Spania ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort Stefan-nita Stefan-nita Buna Ziua, Am o Problema Si nu stiu ce sa fac si cum sa fac poate Cineva Ma Ajuta Cu un Raspuns Mam Insurat in Judetul Suceava acolo mam si Nascut Dar ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am inaintat actiune de divort in localitatea in care ... Ionela Plamada Ionela Plamada Buna ziua, am inaintat actiune de divort in localitatea in care m am casatorit cu sotul meu, desi avem domiciliul comun in alt oras.Dansul are domiciliu in ... (vezi toată discuția)
Divort din strainatate troiss troiss buna ziua!daca unul dintre soti lucreaza in strainatate,in ce tara se poate deschide proces de divort?multumesc anticipat (vezi toată discuția)