avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1878 soluții astăzi
Forum Activitate maitzen

Activitate maitzen

Buna ziua, am cumparat recent o casa in localitatea Oradea, cand am cumparat casa, vecinii de langa aveau deja construita o anexa la casa in care si-au amenajat o camera,baie,bucatarie, constructia este facuta efectiv pe gard, un zid al casei este gardul dintre curti. geamul de la baie da exact in curtea din spatele casei mele, au izolat jumatate din constructie izolata, izolatia deja imi ocupa din terenul meu, este facuta pe interiorul gardului meu. Sincer nu stiu daca au avut autorizatie de constructie, din cate stiu eu nu au voie sa construiasca pe gard. Nu stiu daca au avut acordul fostului proprietar pentru a construi pe gard. Daca au avut acordul fostului proprietar, eu mai pot face ceva in privinta asta? sincer ma deranjeaza ca de la geamul lor se vede la mine in curte, izolatia e facuta in interiorul curtii mele.
Răspuns la discuția acte de mana
va multumesc pentru raspuns,
Discuție acte de mana
buna seara, as vrea sa cumpar o casa prin creditul prima casa, proprietarul nu are inregistrata deocamdata constructia ca finaliza, o are doar ca teren si ca autorizatie de constructie, el vrea sa ii dau un avans pentru a fi sigur ca vreau sa cumpar casa(sa o arvunesc) ca el sa mearga sa isi depuna actele pentru a o inscrie ca si casa finalizata la primarie, cadastru, etc. acest avans il vrea doar pentru a se asigura ca dupa ce ii ies actele eu nu ma voi razgandii in privinta casei.
daca ii dau acest avans, este suficient o hartie de mana cu martori sau trebuie mers si la notar, e valabila acea hartie? va multumesc