avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate elenutza_05

Activitate elenutza_05

buna ziua
prezentare caz:
Bucuresti
-in urma cu cativa ani mama si tatal meu au luat in spatiu pe iubita unuia din fratii mei
pentru ca aceasta sa-si poata schimba cartea de identitate; mentionez ca nu erau casatoriti nici atunci si nici in prezent;
-iubita fratelui meu are 1 copil dintr-o casatorie anterioara, pe care instanta i l-a dat in ingrijire; copilul locuieste in provincie, la parintii ei; copilul implineste curand 14 ani si ar trebui sa-si faca primul buletin
-tatal meu a decedat si in urma acestui eveniment a fost intocmit la notar un act de succesiune pentru mostenitori : mama (sotia defunctului) si cei trei copii ai sai, din care doar unul locuieste in casa respectiva impreuna cu mama
-mama mea doreste sa vanda locuinta respectiva si sa ne despagubeasca pe fiecare din noi, conf succesiunii
intrebari:
1) mama mea este obligata conf legii sa ia in spatiu si pe copilul iubitei fratelui meu, pt ca mama copilului are domiciliul stabil la acea adresa ?
2) ce obligatii are mama mea (fiind proprietarul unei case) fata de cei pe care i-a luat in spatiu in cazul in care doreste sa vanda casa ?

ve multumesc anticipat