avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Activitate carmen2000m

Activitate carmen2000m

Buna ziua.As dori sa ma ajutati cu un sfat legat de autorizatiile necesare pentru a deschide un praznicar langa un cimitir.Vreau sa ridic o cladire unde sa prepar si sa servesc mancare pentru inmormantari,parastase si as vrea sa-mi spuneti ,in primul rand,ce conditii ar trebui sa indeplineasca bucataria si sala de mese si apoi ce autorizatii sunt necesare si cam cat ar costa fiecare.Multumesc.
Răspuns la discuția stabilirea indemnizatiei de somaj
va multumesc
Buna ziua.As vrea sa stiu care sunt conditiile de acordare a indemnizatiei de somaj,mai exact care este perioada minima de vechime necesara pentru a primi indemnizatia de somaj.Am un dosar al unui angajat care a fost in somaj din octombrie 2010 pana in aprilie 2011,apoi a fost angajat pe perioada determinata pana in octombrie 2011,apoi a continuat indemnizatia de somaj stabilita in octombrie 2010 pana in mai 2012,apoi are din nou angajare pe perioada nedeterminata din mai 2012 pan in 15 moiembrie 2012.Acum i-am facut dosarul pentru somaj,dar am o dilema-vechimea trebuie sa fie 12 luni de la incetarea indemnizatiei de somaj precedente sau 12 luni din ultimele 24,care nu au mai fost folosite la stabilirea unei indemnizatii anterioare?Angajatul meu are drept de somaj iarna aceasta sau nu?Multumesc.