Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stabilirea indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stabilirea indemnizatiei de somaj

Buna ziua.As vrea sa stiu care sunt conditiile de acordare a indemnizatiei de somaj,mai exact care este perioada minima de vechime necesara pentru a primi indemnizatia de somaj.Am un dosar al unui angajat care a fost in somaj din octombrie 2010 pana in aprilie 2011,apoi a fost angajat pe perioada determinata pana in octombrie 2011,apoi a continuat indemnizatia de somaj stabilita in octombrie 2010 pana in mai 2012,apoi are din nou angajare pe perioada nedeterminata din mai 2012 pan in 15 moiembrie 2012.Acum i-am facut dosarul pentru somaj,dar am o dilema-vechimea trebuie sa fie 12 luni de la incetarea indemnizatiei de somaj precedente sau 12 luni din ultimele 24,care nu au mai fost folosite la stabilirea unei indemnizatii anterioare?Angajatul meu are drept de somaj iarna aceasta sau nu?Multumesc.
Art. 34 din Legea nr.76/2002:
(1) ªomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
.....

AJOFM-urile calculeaza acest termen de la data incetarii raportului de munca ...

Art. 37 ind.1 din Legea nr.76/2002:
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii, prevăzut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau în considerare perioadele care reprezintă stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea şi acordarea anterioară a unui drept la indemnizaţie de şomaj.
.....

In speta, i se va lua in calcul perioada 15.11.2010 - 15.11.2012 pentru stabilirea stagiului de cotizare ...
1. O intrebare aproape identica a fost pusa si de altcineva.

2. Intrati pe
www.avocatnet.ro/content/for...
si vedeti raspunsul.
va multumesc