avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj?

Am 54 de ani si 34 de ani de munca. Din iulie 2009 pana in octombrie 2010 am fost in somaj. Din noiembrie 2010 pana in mai 2011 nu am avut loc de munca. Din 09.05.2011 m-am angajat dar mi s-a desfacut contractul de munca in conformitate cu dispozitiile art. 65-67 din CM si acordarea unui preaviz de 20 de zile lucratoare.
Intrebare: Pot beneficia de ajutor de somaj?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 19:48, 9 Februarie 2012
Puteti beneficia de somaj daca aveti un stagiu minim de cotizare de minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii ...aveti grija ca la stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.

Care este data incetarii raportului de munca?
06.02.2012
In cele 24 de luni premergatoare concedierii (febr.2010 - febr.2012) aveti cele 12 luni de cotizare la somaj, necesare pentru a beneficia de indemnizatie de somaj.
Nu cred ca indeplineste conditia stagiului de cotizare ... in perioada februarie 2010 - octombrie 2010 a fost in somaj
1. Spune ca i-a incetat CIM cu art.65 din Codul muncii dar nu spune ca a beneficiat de indemnizatie de somaj.

2. Daca a beneficiat de indemnizatie de somaj atunci se aplica urmatoarea prevedere din Legea 76/2002:

Art.37.1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.
...


Alte discuții în legătură

Stabilirea indemnizatiei de somaj carmen2000m carmen2000m Buna ziua.As vrea sa stiu care sunt conditiile de acordare a indemnizatiei de somaj,mai exact care este perioada minima de vechime necesara pentru a primi ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de somaj? simona_iunie simona_iunie Buna seara. Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de somaj, avand in vedere ca am fost in somaj in perioada aug.2010- febr.2011, am lucrat din febr.2011 ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de somaj? solo25 solo25 Buna ziua! Am lucrat din noimebrie 2008 pana in 30 septembrie 2010 la o societate cu carte de munca...din 1 octombrie pana 1 noiembrie am mai lucrat 1 luna ... (vezi toată discuția)