avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1137 soluții astăzi
Forum Activitate servict

Activitate servict

Răspuns la discuția Eliberare diploma licenta
Imi recomandati sa apelez la un avocat?
Buna ziua,am terminat facultatea in anul 2011 cu examen de licenta sustinut si luat.,profilul fiind tehnica dentara - la privat.Mi s-a eliberat adeverinta fiind valabila 12 luni.Am lucrat o perioada dar apoi am plecat din tara.In 2013 am depus cerere prin recomandata pentru a mi se elibera diploma.Am primit raspuns ca ei au facut toate demersurile la minister si asteapta diplomele.In anul 2014 am sunat si raspunsul e la fel asa ca am mai trimis o cerere prin recomandata si acelasi raspuns ca asteapta diplomele.Nu numai eu sunt in situatia aceasta ci si alti colegi.Ca sa profesez in strainatate mie imi trebuie diploma ca adeverinta nu ajuta la nimic.Acuma vreau sa va intreb cam in ce procent as avea castig de cauza daca nu primesc diploma? Cred ca toti stim cum unele facultati is unse politic si sunt bancomate de bani pentru partid.Si daca ma puteti sfatui la ce institutii ma pot adresa in afara de Ministeru Educatiei.Avand in vedere ca din 2011 pana in prezent nu am obtinut diploma si in 2013 am depus cerere si iar in 2014 la fel.
Răspuns la discuția Demisie,preaviz
Multumesc pentru raspuns si timpu pe care il acordati.Urmaresc de un an acest site si faceti lucruri mari pentru oameni
Discuție Demisie,preaviz
Buna ziua,

Sunt nou angajat de pe data de 04.10.2012 si doresc sa imi dau demisia pentru ca am gasit un loc de munca mai bun.La aceasta firma am semnat contract pentru 1000 lei brut,salaru cade pe 20 ale lunii.Problema este ca am un preaviz de 20 zile lucratoare si job-ul la care doresc sa ma duc nu cred ca o sa ma astepte inca vreo 2 sapt.Din cate imi dau seama nu o sa ma lase sa plec cel putin 10 zile preaviz.Eu pot ramane sa zicem 5-6 zile preaviz dar nu mai mult.
Problema este,consider in felu urmator: Daca de 1 luna si jum angajatorul nu a platit contributii la CNAS,nu apar asigurat inseamna ca nu si-a respectat obligativitatea si pot pleca?
Pentru ca in contract este stipulat salar 1000 ron brut,iar la punctu urmator este precizat ca la fiecare 20 ale lunii se plateste salariul. Mi-a venit salar,dar daca nu s-au platit contributia inseamna ca pot fi scutit de preaviz?