avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate ioana_marian62

Activitate ioana_marian62

buna ziua, doresc sa achizitionez un autoturism din suedia, si pentru inceput as vrea sa il las inmatriculat pe suedia, autoturismul il va cumpara mama mea de acolo (deci va putea plati ea impozit si asigurare acolo) si il voi aduce in romania cu platforma.intrebarea ar fi, in acest caz, de ce acte am nevoie pentru a putea sa circul cu el in romania? daca actele de vazare-cumparare vor fi facute pe numele mamei mele, deoarece eu nu ma pot duce in suedia, trebuie sa imi faca o procura pentru a putea circula cu autoturismul aici? Si daca mai tarziu,peste cateva luni, voi dori sa il inmatriculez in romania de ce acte am nevoie? multumesc
buna ziua,as dori sa cumpar o masina care nu este inmatriculata in Ro, iar taxa de inmatriculare este foarte mare, cum as putea sa o inmatriculez fara plata taxei de inmatriculare? Precizez ca autoturismul are scoase deja un rand de numere rosii.Totodata as vrea sa stiu, pe durata procesului pot circula cu masina intreaga perioada, sau dupa ce am scos toate cele 3 seturi de numere rosii trebuie sa o las pe dreapta pana la finalizarea procesului ? Cat dureaza aceasta procedura si cat costa? Multumesc.