avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Activitate polfyn24

Activitate polfyn24

Răspuns la discuția Proces civil in caz de furt
Da,ai dreptate! Am crezut ca din moment ce ma constitui parte civila se deschide un proces separat (proces civil).Este bine ca nu are vreun efect renuntarea mea la a ma constitui parte civila asupra procesului penal,in cazul asta o sa iau banii pt ca nu am timp sa tot merg la tribunal
Răspuns la discuția Proces civil in caz de furt
Treaba este ca eu mi-am recuperat o parte din paguba de la firma de asigurari,deci paguba nu mai depaseste 500 ron
Răspuns la discuția Proces civil in caz de furt
Prima infatisare la procesul civil o sa fie pe data 28 luna aceasta,el a vrut sa imi ofere banii inaintea procesului banuiesc ca o sa vrea sa retrag plangerea,dar este legal sa primesc eu banii inainte ca procesul sa inceapa,sau ar trebui sa asteptam pana la prima infatisare moment in care sa imi ofere banii!?
Buna,aproximativ in urma cu o luna mi-a fost sparta masina si sustrase bunuri in valoare de aproximativ 700 ron.Hotii in momentul de fata sunt prinsi iar eu m-am constituit parte civila pentru recuperarea prejudiciului.Intrebare: Ce alte beneficii ar avea faptuitorii daca eu as renunta la proces in afara de plata despagubirilor? Avand in vedere ca respectivii mi-au oferit 500 ron ca sa renunt la proces. Daca eu renunt la procesul civil au ei un avantaj in procesul penal cand vine vorba de condamnare? Va multumesc