avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1873 soluții astăzi
Forum Activitate AAnalyaa

Activitate AAnalyaa

Asa e,datoria ramasa se va imparti in urma divortului,temerea mea este ca datoria va fi mare iar eu voi ramane cu un copil de 6 ani si cu un salariu de bugetar in sanatate. La rate am contribuit amandoi,salariile au fost cumulate mereu insa de cca 4 luni,de cand a intrat divortul in discutie,sotul nu a mai dat nici un ban pt aceasta datorie.
Piata imobiliara este extrem de scazuta,chiar am vizualizat acum cateva oferte din ziarul local si nu cred ca voi primi la vanzare suma pe care trebuie sa o achit la banca,chiar si cu imbunatatirile facute: izolatie exterioara,centrala termica, AC,termopan,etc
Va multumesc am incercat dar nu am nici o sansa. Dupa 6 ani in care platesc rate datoria ramasa e de 56.600Chf,din 60.000 chf IMPRUMUTATI. In curand voi fi intr-un proces de divort,sotul nu vrea apartamentul iar eu nu mi-l pot permite. Sunt restanta la banca de 2 luni iar singura pferta a bancii a fost o restructurare de credi cu prelungirea perioadei de rambursare inca 5 ani in conditiile in care rata mi-ar fi scazut ca max 50 Chf lunar,ceea ce nu ma ajuta deloc
Refinantarea intr-o alta alta valuta,la aceeasi banca intra in discutie doar in momentul in care voi fi cu ratele la zi insa chiar si asa rata lunara nu va scadea cu mult
Am un credit imobiliar ipotecar cu o rata lunara de 460 CHf pe care nu o mai pot plati. In cazul in care ma vor executa silit,apartamentul va fi scos la licitatie iar diferenta dintre suma platita de cumparator si suma datorata in momentul acesta bancii e cu mult mai mica acestia din urma ma vor obliga sa platesc cumva diferenta? Adica e posibil sa raman fara casa si cu o datorie imensa la banca? Din pct de vedere legal pot face asta?
Va multumesc