avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Activitate adaz

Activitate adaz

Multumesc mult pentru raspuns!
Sa nu ma intelegeti gresit, eu nu vreau acel spatiu pentru mine. Eu am cumparat boxa/garaj la subsol, si asa apare in CF.
Dar ma intreb de ce, spatiul respectiv despre care vb. si pe care aici il numim boxa, apare in extrasul CF ca HOL? Se poate sa fie doar o ”greseala” de exprimare sau se poate sa nu fie alta definire pentru acest spatiu? Pt. ca in decizia 1514/2012 a CCR se specifica cum ca Holurile fac parte din proprietatea comuna!
Nu e vb. de alte spatii, decat de cele de acces care, conform legii, intra in proprietate comuna!
Buna ziua!
Revin cu o rectificare si cu rugamintea de a-mi spune daca se poate face ceva ca acel spatiu sa revina proprietatii comune!
Rectificarea se refera la faptul ca exista un act de proprietate asupra acelui spatiu, spatiu definit in acel act ca HOL, si figureaza asa la Registru de cadastru. Deci dezvoltatorul nostru este proprietar pe holul de acces in subsolul blocului! Este legal?
Va rog sa imi spuneti cum s-ar putea proceda in continuare. Suntem constituiti si in AP.
Multumesc!
Multumesc pentru promptitudine!
Este vorba de spatiul aflat chiar sub casa scarii de la parter, deci subsolul. Mai exact este o nisa de aprox. 5 mp. formata sub scara ce asigura accesul la subsol.
Nu apare delimitata in CF.
Buna ziua!
Locuiesc intr-un bloc nou, construit in 2010, format din 16 apartamente.
Va rog sa imi spuneti daca spatiul de sub casa scarii intra sau nu in proprietatea comuna sau poate fi vandut de catre dezvoltator!
Va multumesc!