avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate veronica82

Activitate veronica82

Buna ziua,

Sunt in discutii cu sotul meu pentru divort si partaj si problema principala este un apartament luat dupa casatorie printr-un credit imobiliar 50%-50%. Creditul are in prezent sold semnificativ iar diferenta fata de valoarea apartamentului este de 40.000 e (valoare estimativa luata in functie de anunturile de pe www.imobiliare.ro).
Niciunul din noi nu doreste sa preia creditul/apartamentul. Variantele la care ne-am gandit sunt:
a) sa ramanem co-proprietari si sa-l dam in chirie ca sa acoperim partial rata sau
b) sa-l vindem si diferenta sa fie o datorie comuna pt care sa obtinem finantare prin credite de consum fara ipoteca (desi nu stiu daca exista vreo banca care sa ofere finantarea unei sume atat de mari fara ipoteca).

Intrebarile mele sunt:
1) putem initia procedura de divort prin acordul partilor (notar sau stare civila) fara sa afectam in vreun fel partea de partaj ? Exista vreo constrangere de care sa tinem cont pt asta?
2) Daca sotul insista ca sa facem partaj impreuna cu divort, cum pot urgenta initiera divortului fara a apela la un avocat si cu costuri minime?
3) Ce pasi ar trebui sa urmam ca sa rezolvam subiectul (partaj, divort) cat mai repede astfel incat sa pierdem amandoi cat mai putin?
4) Se poate rezolva prin notar sau e nevoie si de altfel de intermediere pt partaj?

Orice sfat este binevenit.
Multumesc