avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Activitate claus1001

Activitate claus1001

Buna ziua, intrebarea mea este urmatoarea: De ce aceasta firma de recupare ne-a spus ca , datoriile dupa noua lege nu mai sunt prescrise si ca suntem obligati in termen de 7 zile sa achitam datoria ! Ne omoara cu telefoanele si scrisorile, atunci cand am spus ca ii dam pentru hartuire ne-au ras si au spus ca numai asa vor mai castiga niste bani ! Indrumati- ma ce sa fac ! Cu mii de multumiri !
In cazul prescrierii mai poate fi abonata respectiva sa ramana in biroul de credite ca rau platnica si daca da pentru cat timp?
Multumesc inca o data.
Buna ziua. In 28.12.2005 a fost incheiat un contract pe 2 cu [editat]. Dupa prima luna abonamentul nu a mai fost platit. Nu a fost nici o hotarare judecatoreasca (de care sa se stie cel putin). In 14.10.2010 orange se pare ca a cesionat creanta catre o firma de consultanta si recuperare.Reprezentantii firmei respective sustin ca au trimis notificari de plata abonatei [editat] , dar la adresa veche a acesteia, adresa de la care aceasta s-a mutat de aproape 9 ani. De la firma respectiva a venit pe noua adresa a abonatei o "oferta" de reducere a datoriei cu 20% (!!) daca se plateste in 48 de ore. Intrebarea mea este s-a prescris sau nu datoria, din moment ce [editat] nu a facut nimic concret de recuperare a datoriei?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Furt cu returnarea pagubei ....
Are 17 ani....si nu a mai avut antecendente penale....
Buna ziua.
In urma cu doua saptamani s-a furat un telefon mobil din clasa nepoatei mele de 16 ani. Faptasul a fost descoperit, iar telefonul furat a fost returnat in prezenta doamnei diriginte, fara a se face o plangere la politie si fara a se cere despagubiri. As vrea sa imi spuneti va rog daca parintii copilului pagubit fac plingere ce se mai poate intampla cu nepoata mea, ea fiind faptasul spre rusinea noastra.

Va multumesc .