avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate c_camelia

Activitate c_camelia

va multumesc! acum sunt lamurita
poate am mentionat mai sus ca la angajare eu eram in somajul de dupa absolvire de care am beneficiat cam 3 luni, ma poate incurca cu ceva acest lucrul? si am primit si 500 de lei la angajare de la somaj:D
multumesc pt raspuns. Deci nu voi fi o piedica pentru sefa mea de a inchide, si de a ma da in somaj chiar daca sunt insarcinata? firma nu intra in faliment, doar inchide spatiu, face restructurari, ea mai avand si alte spatii, dar care se ocupa cu totul altceva decat ceea ce fac eu acum si nu ar putea sa ma puna pe alt post din cardul firmei. Deci daca sunt insarcinata ma poate da in somaj, dar pe ce perioada va fi somajul: 6 sau 9 luni? multumesc!
Buna ziua! nu stiu daca ma adresez unde trebuie, dar am nevoie de un sfat. anul trecut am terminat postliceala asistenti de farmacie, dupa mi-am depus actele pt somaj si am beneficiat de somaj pana la 05.01 2012, cand m-am angajat. angajarea s-a facut pe perioada nelimitata, cu conditia ca angajatorul sa ma tina 12 luni, serviciu nu merge prea bine si este posibil sa nu ma mai poata tina dupa cele 12 luni si sa inchida. din ianuarie mai pot beneficia de un nou somaj avand in vedere ca exista posibilitatea sa fi ramas insarcinata? Daca anunt la servici in scris ca sunt insarcinata, ea mai poate inchide? sau poate inchide si pe mine sa ma dea in somaj, ca astfel sa pot beneficia de indemnizatia de crestere copil? Daca as beneficia de somaj, acesta pe ce perioada ar fi: 6 luni, 9 luni sau diferenta de somaj ce a ramas de acum 12 luni? Multumesc!