avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Activitate cosmic_route

Activitate cosmic_route

Multumesc pt raspuns Dle Neagu, nu am solicitat fonduri europene iar activitatile economice desfasurate sunt din aceeasi arie, nu sunt de alte tipuri, sunt accesoriile activitatii principale.
Buna ziua,

O asociatie non-profit incaseaza contravaloarea cotizatiilor lunare ale membrilor timp de cativa ani.
Acum 6 ani a inceput sa presteaze aceleasi servicii dar nu numai membrilor, ci si altor persoane juridice din aceeasi arie de activitate, obtinand venituri pentru care s-a calculat impozit pe profit, dar nu s-a inregistrat ca fiind platitoare de TVA, cifra de afaceri depasind 35.000 eur plafonul de TVA.
La vremea respectiva raspunsurile primite de la administratiile financiare cat si de la alte persoane din domeniu erau ca "faptul ca obtineti alte venituri care nu sunt scutite de calculul impozitului pe profit nu conduce la concluzia ca ar fi taxabile cu TVA, ca asocatia nu obtine venituri de natura comerciala, ca activitatea nu provoaca distorsiuni de concurenta, ca nu se urmareste realizarea profitului, ca veniturile realizate cu aceste persoane altele decat membrii sunt acesoriile activitatii principale"
Acum vazand valoarea penalitatilor si a dobanzilor practicate de anaf.... revin cu ingrijorarea mea...
Ce sfaturi imi dati? Precizez faptele mai sus mentionate s-au intamplat incepand de acum 6 ani, de 2 ani incoace asociatia incaseaza numai cotizatiile membrilor.