avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate elirossonero

Activitate elirossonero

Multumesc pentru raspuns, 50 -50 e cam trist cand tu te stii cu dreptatea in mana :). Imi puteti spune aproximativ la cat s-ar ridica costurile unui proces? Din cate am citit termenele de finalizare sunt cam de 2 ani...
Buna ziua,

In urma cu aproximativ o luna am fost implicata intr-un accident usor cu cateva daune, in care nu am fost vinovata. Am incheiat cu soferul vinovat o intelegere amiabila, pe care o regret acum, fiindca trebuia sa ma duc direct la politie chit ca il lasa fara carnet. Am luat legatura cu asiguratorul acestuia, am fost la constatare, am bagat masina in service. Dupa vreo 2 saptamani de telefoane, pentru ca asiguratorul nu trimitea acceptul de plata si masina era blocata in service, am solicitat opisul documentelor predate pentru a face o reclamatie la CSA. Imediat mi-a venit raspuns negativ de la firma de asigurari, pe motiv ca accidentul nu se putea produce conform declaratiilor. Cineva mi-a sugerat sa rog soferul vinovat sa mearga la o sucursala a respectivului asigurator, sa dea inca o declaratie cum ca accidentul chiar asa a avut loc, insa aceasta varianta a picat, dupa ce respectivul a inceput sa ma injure ca tot il deranjez degeaba, intrucat el si-a platit rca-ul deci si-a luat mainile de pe problema.
Dupa o noua reclamatie la firma de asigurari dosarul a fost redeschis, m-au asigurat ca se mai intampla, "ca sunt oameni" si ca am sanse sa primesc totusi banii pentru intr-adevar accidentul pare sa fi avut loc asa. Asta pentru ca declaratiile lor se bateau cap in cap, de exemplu cand am cerut fotografiile facute de ei masinii vinovatului mi s-a spus in prima faza ca masina lui nu avea nimic, desi soferul vinovat m-a asigurat ca nu si-a reparat-o, si alte neconcordante. Insa dupa toate acestea, mi-a venit si al doilea raspuns, tot negativ.
Ce sanse mai am in continuare sa recuperez banii? Din cate am citit, pe vinovat il chem cam degeaba in instanta. Sa ii reclam la CSA, sa chem in instanta asiguratorul? Mi-e teama ca voi plati pe judecati inca o data cat am dat deja la service, la cum functioneaza lucrurile.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.