avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate zoran99

Activitate zoran99

Răspuns la discuția neplata factura telefonie mobila?
da,am discutat cu operatorul si,intr-adevar,acesta si-a vandut datoria.Ideea e ca dupa ce mi-a expirat contractul mi s-au mai emis 2 facturi pentru un serviciu inutilizabil,pe care le inteleg oarecum si le-am platit, dar nu sunt de acord cu reactivarea abonamentului dupa plata celor 2 facturi si emiterea unei alte facturi dupa ce am cerut anularea abonamentului.
Buna,
am avut un contract pentru un serviciu de date(internet mobil) cu o firma de telefonie mobila pe perioada 09/07/2009-09/07/2011.
Un timp serviciul a functionat acceptabil,dar pe la inceputul lui 2011 a inceput sa functioneze tot mai prost,devenind
inutilizabil(lipsa semnal,intreruperi dese) in locatia in care-l foloseam.Dupa numeroase sesizari acest lucru a fost inteles
si de cei de la frma de telefonie mobila si mi s-a suspendat abonamentul din martie 2011 pana la expirarea contractului,urmand
ca eu sa-i sun cu 30 zile inainte de expirare si sa cer rezilierea contractului.Am uitat sa-i sun si mi s-au mai emis 2 facturi
pe perioada 14/07/2011-14/09/2011.Initial nu am vrut sa le platesc deoarece mi se parea necinstit sa mi se factureze aerul curat,
fara urma de semnal in el, la pret de semnal 3G si ca urmare,in data de 06/09/2011 am trimis un email celor de la firma de
telefonie mobila in care le-am explicat situatia si am cerut anularea facturii si inchiderea abonamentului.Mi s-a raspuns ca nu se
poate anula factura si ca abonamentul se poate anula doar dupa plata restantelor.In 10/10/2011 am platit cele 2 facturi restante
(perioada pana la care abonamentul a fost suspendat) si am cerut din nou anularea abonamentului.Mi s-a anulat abonamentul incepand
cu 15/10/2011 dar mi s-a reactivat abonamentul incepand cu 10/11/2011 si mi s-a mai emis o factura pe perioada 10/11/2011-15/11/2011,
factura(aprox 62 ron) cu care nu am fost deacord si ca urmare nu am platit-o.Azi,un an mai tarziu,am fost contactat de o firma de
recuperare creante si mi s-a spus ca am de plata aprox 130 ron.Nu este o suma pe care sa n-o pot plati,atat doar ca mi se pare ca
sunt furat daca o fac(nu am mai folosit acel serviciu de date din momentul in care mi s-a suspendat abonamentul,martie 2011).
Ce ma sfatuiti sa fac?