avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Activitate lulush

Activitate lulush

Răspuns la discuția Proces verbal
Domnule moderator Adrian,incerc sa clarific putin situatia: in momentul in care am cerut Asociatiei de Proprietari sa ni se aduca exact actele dupa care ne-au fost calculate penalitatile, doamna administrator ne-a dat un act numit Proces Verbal incheiat cu ocazia sedintei biroului executiv al asociatiei de proprietari prin care se stipuleaza cuantumul de 2% la calcularea penalitatilor pentru cei care au datorii si recuperarea datoriilor in instanta daca nu se ajunge la un acord in prealabil. Mentionez ca acest cuantum de 2 % nu este specificat cum este luat :pe zi,pe luna,pe an...procesul verbal este scris de mana si daca este asa cum spuneti Dvs,ca nu trebuie sa aiba numar de inregistrare si stampila,daca ei totusi sunt entitate juridica, cum se prezinta in fata instantei cu un act de mana in care nu se intelege nici data...ori 2008 ori 2009...doar la noi in tara asa ceva este posibil.In plus asa cum am mai precizat penalitatile calculate pe luna(Ex: intr-o luna avem de platit 58 lei si in dreptul penalitatilor pe luna respectiva suma este mai mult decat dubla...) depasesc cu mult cuantumul de 2% si atunci ei se bat cap in cap.mai mult, in momentul in care am primit citatia, am sunat-o pe doamna administrator sa o intreb cum s-a ajuns la asa ceva, ea ,foarte linistita mi-a spus ca nu trebuie sa ma prezint la proces ca facem o esalonare si se rezolva problemele.Ulterior am contactat avocatul familiei, ca sa aflu ca, daca nu ma duceam la proces il pierdeam si ma trezeam cu alte minuni.Ori asa ceva este inadmisibil si da aveti dreptate....multi sunt luati de prosti.Sper sa revin cu vesti bune...avocatul s-a documentat si,sper sa ajungem la o intelegere...eu vreau sa platesc dar nu vreau sa fiu luat de prost,...vom vedea la ce decizie va ajunge D-na Judecator.
Răspuns la discuția Proces verbal
Buna ziua, sa va dau un exemplu, daca in luna martie 2011 am avut plata lunara la asociatie 58 lei, cei de la asociatie au pus 134 lei penalitati pe luna respectiva si din cate am inteles, penalitatile nu ar trebui sa depaseasca 58 lei...maxim...si asa s-a intamplat timp de cateva luni bune.va rog sa imi spuneti daca au voie sa faca asa ceva?
Răspuns la discuția Proces verbal
Va multumesc mult pentru informatii si ulterior pocesului va voi mai necaji cu cateva intrebari.O zi frumoasa!
Discuție Proces verbal
Buna ziua, am o rugaminte la Dvs. sunt proprietar de apartament si am rpces u Asociatia de Proprietari ,care mi-a calculat gresit penalizarile care sunt cu mult mai mari decat suma lunara datorata. Va rog sa imi spuneti daca Procesul verbal al Asociatiei de Proprietari in ceea ce priveste cuantumul calcularii penalitatilor trebuie sa aiba numar de inregistrare si sa aiba stampila asociatiei de proprietari. Va multumesc anticipat!