avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate doredi

Activitate doredi

va multumesc mult
Buna ziua, am tinut contabiliatea unei firme (microintreprindere) la care Administratorul nu a dorit sa mai inregistreze documentele contabile pe ultimele 3 luni desi aveau facturi emise si primite pe motivul ca se dizolva de la sine... Acum aceasta firma este cercetata de Politia Economica. Intrebare: ce pedepse, penalizari sau amenzi este pasibil Administratorul.
Va multumesc anticipat
Va rog mult e URGENT
Am divortat de sot fara sa fac partaj, aveam cumparata in timpul casatoriei o garsoniera pe care am facut act de donatie ficei noastre care avea 5 ani in momentul respectiv el a cerut drept de uzufruct in fata notarului desi nu era asa acordul intre noi drept pt care am cerut si eu. Eu nu locuiesc in garsoniera pt ca venea mereu in casa cu diferite pretexte ca sa ne impacam fiind violent am fost nevoita sa plec din tara, momentan nu locuieste nimeni.
Intrebare: cine trebuie sa plateasca impozitul, intretinerea...etc
Am fost informata ca sustrage anumite bunuri din casa se poate face ceva?
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția contract de donatie minor
sigur nu vrea asta, alta solutie decit amiabila nu exista, nu?
Buna siua. In timpul casatoriei am cumparat o garsoniera cu sotul, am divortat dar nu am facut partajul.Avem o fetita si vrem sa-i donam ei garsoniera, numai ca nestiind ce inseamna exact cuvintul uzufruct viager, am realizat ca eu si fostul sot avem drept de uzufruct.Interbarea e urmatoare: ce pot face ca fostul sot sa nu mai aiba acest drept? poate renunta la acest drept de buna voie?