avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2081 soluții astăzi
Forum Activitate anic

Activitate anic

da, dar ce fac cu art 23 si cu motivele imputabile mie?
Legat de punctul 4 al raspunsului dumneavoastra: am uitat sa mentionez ca sunt coasigurata de sotul meu.
a)Schimba acest fapt cu ceva situatia sau ramane valabil ca mi-am pierdut calitatea de asigurat din motive imputabile mie?
b)In acest caz mai trebuie sa platesc contributia la sanatate sau doar contributia de 0.85% pt concediii si indemnizatii?
c)Aceste contributii se pot plati retroactiv?
Va multumesc f mult pentru raspunsul prompt.

1. In cele 12 luni dinaintea lunii in care intru in concediu de maternitate, a existat cel putin o luna de CIC (concediul de ingirjirea copilului de la copilul anterior). Din cate stiu eu CIC este stagiu de cotizare la asigurari. Este suficient pentru a avea dreptul la concediul de maternitate sau e necesar sa am o luna de munca efectiva la servici?

2. Mai am o intrebare. Avand in vedere ca eu ma aflu in concediu fara plata, as vrea sa stiu daca ma incadrez in categoria de la OUG 158/2005 Art. 23 Alin. (2), respectiv daca mi-am pierdut calitatea de asigurat din motive neimputabile mie. Intreb pt ca nu sunt sigura ca am inteles ce inseamna dpdv juridic "motive imputabile persoanei in cauza". Cu alte cuvinte, faptul ca nu am mers la servici solicitand concediu fara plata imi este imputabil sau neimputabil?
Buna ziua!
Pe 28 septembrie 2012 mi s-a terminat concediul de 2 ani pt ingrijirea copilului (al patrulea copil). Am lucrat pana pe 15 noiembrie 2012 dupa care, din motive personale, am cerut concediu fara plata pe o perioada cat mai lunga; mi s-a acordat concediu fara plata incepand cu 16 nov. 2012 pana pe 15 ianuarie 2013, urmand ca acesta sa fie pelungit din ianuarie pe o durata mai mare (chiar un an).
Mentionez ca sunt insarcinata cu al 5-lea copil si urmeaza sa nasc aprox. la mijlocul lui mai 2013. (Sarcina a debutat la sfarsitul lui august 2012). Nu am anuntat inca angajatorul.
Intrebarea mea este daca am dreptul la concediu de maternitate (pre si postnatal) pentru copilul pe care urmeaza sa-l nasc.
Va rog frumos, cand imi raspundeti, sa-mi indicati si baza legala (nr. lege) ca sa am argumente cand discut cu angajatorul. Va multumesc anticipat!