avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut_T

Activitate Ionut_T

Buna ziua,

Sunt recasatorit, sotia are un copil din prima casatorie, incredintat prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila (copilul primeste de la tatal natural o pensie alimentara modica). Sotia in prezent nu realizeaza venituri, se afla in intretinerea mea, prin natura serviciului meu beneficiaza de o indemnizatie de 25% din salariul meu. Locuim cu totii impreuna si eu ma ocup de toate cheltuielile pentru educatia si cresterea lui.

intrebare: copilul minor, din prima casatorie al sotiei mele, in aceste conditii, poate fi considerat pt mine personal, dpdv legal , copil minor aflat in intretinere?

va multumesc!
Multumesc! Insa termenele in instanta se prelungesc, iar executorii grabesc executarea. nu tin cont ca exista o contestatie la executare pe rol.
Buna ziua!
In februarie 2007 am fost condamnat penal si obligat la plata unei sume mari catre institutia la care am lucrat in solidar cu garantii mei. In februarie 2009 am fost somati de catre executor si am facut contestatie la executare. Ne-am judecat pana in noiembrie 2011, cand contestatia executare a fost admisa si toate formele de executare anulate in etapa de recurs, hotararea fiind irevocabila.

Bazandu-ne pe prescriere, nu am stiut ca, creditorul va continua executarea. Astfel ca in octombrie 2012 am primit din nou somatii intr-un nou dosar de executare, executorul obtinand din nou incuviintare de executare silita in iulie 2012, pentru acelasi titlu executor. Am facut din nou contestatie la executare invocand prescrierea, care in prezent se judeca pe fond, insa executorul continua procedura de executare... Suntem intr-o situatie disperata.

Va rog sa imi spuneti ce sanse avem. Va multumesc foarte mult!