avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate reka80

Activitate reka80

multumesc!
1. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor spune:

Art. 7
(1) Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 1 ISR pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.


Asta in condita ca reluarea muncii sa se faca inaintea implinirii varstei de 1 an al copilului. Dar daca cererea mea nu va fi aprobata nu voi beneficia de acest stimulent.Angajatorul are dreptul sa refuze cererea mea daca doresc sa ma intorc la lucru inainte ca copilul sa implineasca 1 an ?
Buna ziua!
As dori sa ma interesez daca angajatorul poate sa nu aprobe cererea de reluare a muncii inaintea implinirii a 1 an al copilului.Prima cerere mi-a fost refuzata fiindca am zile de concediu pe acest an si vroiam sa le iau reluind efectiv lucrul din ianuarie.Mi sa spus ca voi fi reangajata din data de 31 dec (copilul implinind 1 an la data de 30dec) dar in acest fel nu voi mai beneficia de stimulentul de insertie.