avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1632 soluții astăzi
Forum Activitate culita

Activitate culita

Am un dosar la Ominasig, prin care conform constatarii politiei si declaratiei vinovatului, asiguratorul Omniasig trebuie sa imi deconteze reparatia masinii prin RCA a vinovatului.
Am semnat un act prin care nu sunt de acord cu suma de bani pentru repararea in regie proprie a autoturismului, mai mult am mentionat ca doresc sa-mi repara masina in service-ul autorizat al deler-ului marcii masinii.
Am dus masina in service, iar dupa consatarile de acolo s-a dispus marirea sumei despagubite, fapt acceptat de cei de la Ominiasig. La finalizarea repararii autoturismului, catre service s-a trimis un mail prin care se afirma ca trebuie ca eu trebuie sa platesc masina intrucat s-au facut ceva plati catre mine prin banca. Sunand la cei de la Ominasig, dupa o zi de convorbiri cu diverse perosane am reusit sa dau de inspectorul de daune care formulase email-ul cu refuzul de plata, iar in urma schimbului de email-uri am primit acelasi raspuns, cum ca trebuie sa merg la banca sa ridic nu stiu ce suma ce ce reprezinta un avans, urmand ca ulterior, dupa ce fac dovada reparatiei masinii sa mi se deconteze si restul de bani.
Am solicitat documentul prin care mi-am dat acordul pentru a se proceda in felul descris anterior, iar ca si raspuns am primit informatia ca mi s-a acceptat plata, daca sunt trimise fotografiile si documentele ca fac dovada reparatiei.

Am solicitat service-ului trimiterea acestor documente si am incercat de atunci sa obntine orice informatie din partea Ominasig privitoare la primirea actelor sau stadiu referitor la dosarul meu. De atunci nu ma mai primit nici un raspuns, masina fiindu-mi retinuta in service.

Am facut o plangere in acest sens si la CSA, aceasta fiind in procesare.
Am rugaminte de a ma indruma in vederea recuperarii masinii, respectiv a demersurilor in vederea recuperarii unor despagubiri pentru perioada in care masina a fost retinuta in service.

Va multumesc anticipat!