avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate gabyani

Activitate gabyani

Va multimesc pentru sprijin !
Problema este mult mai complicata decat am crezut. Din cercetari am mai constatat urmatoarele (la mine pe scara) :
-sunt 2 ap. cu repartitoare care au platit mai mult decat ap. similar care nu a avut niciodata repartitor. A fost respectat ordinul 343 in metoda de calcul ?
-diferenta de plata dintre cele 2 ap. care nu au avut niciodata repartitor , 1ap. cu 2 cam. si unul cu 3 cam. este de 1,80 RON. Cum poate un calorifer sa consume intr-o luna de doar 1,80 RON ?
Cum s-a facut repartizarea echitabila a costurilor ?
Multumesc pentru raspunsuri.
Toate calculele privind energia termica se fac conform Ordinului 243/2010.
Stie cineva cum se calculeaza consumul de energie termica dupa suprafata utila a apartamentului ? Nu exista SET-ul apartamentului deoarece proprietarul nu permite accesul nimanui in apartament.
grandanat a scris:

@darida
Nu e vina firmei de repartitoare, ea calculeaza conform legii.

@gabyani
Lasand la o parte ca nu prea am inteles ce ati vrut sa spuneti.[/quot

am vrut sa spun ca eu platesc de 3 ori mai mult, la acelasi nr. de camere.
Inainte, cand aveati repartitoare, plateati in functie de indicau acestea.
Acum, prin lege, se considera ca unitatile consumate de dvs sunt cu 10% mai mult decat maximul inregistrat in bloc. Din moment ce e cu 10% mai mult decat maxim, e de inteles ca sunteti campion ( cel putin la categoria dvs).

78 RON+10%= 224 RON Oare nu este cam mult ?
Diferenta intre proprietarul care nu a avut si dvs care ati avut repartitoare este foarte simpla. La dvs a fost masurat setul, deci calculele se fac in functie de setul masurat, care de regula este mai mare decat cel normal, pentru ca lumea renoveaza, isi schimba caloriferele si va monta calorifere mai puternice.

Am setul initial de calorifere , mai putin la baie unde am montat calorifer scarita cu 15 trepte.

Pentru celalalt proprietar se considera ca aparatele de caldura au setul setul initial, cum au fost proiectate din constructie

.Si acum revin la intrebare : este normal sa se foloseasca formule diferite la calcul pentru cei fara repartitoare ?


Intamplator am facut rost de fisa de calcul, pentru fiecare ap., data de firma care face calculul.
La mine , Rmax este determinat conform art.17 alin. 2 lit a din Norma aprobata prin ordinul nr.343/2010, functi de indicatiile repartitorului cu seria xxx , montat pe corpul de incalzire cu SET=2.381421
La cel care a platit de 3 ori mi putin , scrie:Rmax=25587 (unitati de consum/mp)
(numarul cel mai mare de unitati de consum inregistrate de repartitoarele de costuri din ap.10/supr. utila a acestui ap.)
Nu mi se pare corect ca pentru cei care platesc la pausal sa fie folosite 2 metode diferite de calcul.
Mai mentionez ca ap. care a platit putin este cu 2 camere, iar ap.10 la care se face referire este cu 3 camere. ( eu am 2 cam.)
Va rog sa-mi mai spuneti in ce lege scrie despre acel procent de 80% din ap. care trebui sa aiba repartitoare.
Va multumesc. Ce pot sa fac pentru a remedia situatia ?
Pentru inceput sa dau cateva detalii:
-scara de bloc cu 4 etaje, 20 apartamente
-contor de caldura pentru toata scara
-nr. de apartamente cu repartitoare 15
-fara repartitoare 5
-neechilibrat hidraulic
-3 apartamente cu 3 camere . 17 apartamente cu 2 camere
-nu exista repartitor martor
In urma cu 7-8 ani au fost montate repartitoare la 18 ap., mai putin 1 ap. cu 3 camere si 1 ap. cu 2 camere. Anul trecut diferenta dintre mine cu repartitoarele si cel fara era de 10 RON. Anul acesta 3 ap. am luat decizia sa renuntam la calculul dupa repartitoare urmand sa platim la pausal. Firma care face calculul a venit si a masurat caloriferele.
A venit intretinerea pe noiembrie si stupoare, am de plata la caldura de 3 ori mai mult la ap. cu 2 camere si de 2,5 ori la ap cu 3 camere, decat cel care nu a avut niciodata repartitoare. Ce idei imi dati?