avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin_dorin

Activitate cosmin_dorin

Poate instanta sa faca aceasta schimbare chiar daca bunicul nu ar fi de acord?
Noi facem tot posibilul sa ne indeplinim obligatiile. Incepem insa sa avem probleme in a merge cu mancare la bunicul nostru. El incearca sa ne forteze mana zicand ca ori ne mutam cu el acolo ori nu mai avem ce cauta la el in curte.

Acest lucru ne-a pune in imposibilitatea de a-i mai asigura hrana si menajul... Plata utilitatilor o facem prin banca, deci acolo nu ne poate pune piedici.

Am 3 intrebari la care v-as ruga frumos sa ma ajutati cu cate un raspuns:

1. In cazul in care bunicul nu ne va mai da voie sa ne indeplinim sarcinile care sunt pasii/actiunile care noi trebuie sa le intreprindem ca sa fim acoperiti din punct de vedere legal?

2. Putem cere in instanta schimbarea obligatiei de intretinere in plata unei sume lunare de bani?
(Motivez aceasta cu faptul ca am trece de la o chestiune foarte subiectiva cum e intretinerea la ceva concret: ori am platit ori nu am platit, pe cand cu intretinerea bunicul nostru considera a nu este "intretinut" daca nu locuim cu el...)

3. Daca il filmez pot folosi inregistrarea ca proba in instanta?
Buna seara,

Situatia:
======
Eu si sotia mea am semnat un contract de intretinere cu clauza de uzufruct viager cu bunicii ei in urma cu 5 ani. Pana la moartea bunicei in Octombrie 2012 am avut o relatie buna cu familia lor. Nu am locuit impreuna dar i-am cautat mereu si am avut grija sa nu duca lipsa de nimic. I-am dus pe la cei mai buni medici din Cluj atunci cand a fost nevoie. Facturile de utilitati s-au platit si se platesc in continuare lunar din contul nostru prin direct debit. Mama mea ne-a ajutat la indeplinirea acestor sarcini desi nu este parte a contractului. In perioadele cat am stat ca studenti in Cluj mama mea le-a gatit, s-a ocupat de curatenie si de lucrul pe langa gospodarie. Absenta noastra si ajutorul mamei mele au fost facute in buna intelegere cu bunicii. Incepand cu Februrarie 2012 cand starea de sanatate a bunicii s-a deteriorart am angajat o persoana care sa fie cateva ore pe zi cu bunicii in timpul in care noi eram la locul de munca.

Lucrurile s-au schimbat dupa moartea bunicii. Bunicul a inceput sa faca avansuri sexuale acestei femei fapt ce a determinat-o pe aceasta din urma sa renunte la a mai veni. Bunicul ne ameninta cu "stricarea actelor" daca nu ne mutam cu el in casa desi cheltuielile ii sunt platite, mancarea ii este nelipsita, curatenia asigurata, serviciile medicale si vizitele la spital la fel. Singura nemultumire pe care o invoca este aceea ca nu locuim cu el in aceeasi casa/curte si ca "nu are cu cine discuta noaptea".

Am propus ca sa gasim o persoana agreeata atat de noi cat si de el care sa stea 8 ore pe zi cu el si sa se ocupe de gospodarie si sa ii tina de urat dar a refuzat. Vrea ca noi sau persoana pe care o gasim sa stea 24 de ore pe zi acolo. Desi am gasit o persoana care ar fi fost de acord sa fie platitat sa locuiasca acolo aceasta s-a razgandit dupa prima discutie avuta in particular cu bunicul. Se pare ca acesta i-a facut propuneri indecente...

Intrebarea:
========
1. Poate fi folosit importriva noastra faptul ca am fost plecati acum 2-3 ani pentru studii in Cluj desi acest lucru a fost facut cu buna intelegere cu bunicii (mama mea ne-a substituit in vederea gatitului, curateniei, ridicarea si cumpararea retetelor de medicamente etc, si facturile s-au platiti intotdeauna din contul nostru prin direct debit)?

2. Poate bunicul sa ceara rezilierea contractului pe motiv ca nu locuim cu el desi ne indeplinim obiligatiile asa cum am mentionat mai sus? Mentionez ca nu este cazut la pat si nici nu sufera de vreo afectiune care sa necesite ingrijire 24/7

3. Daca ar reusi rezilierea contractului ce se intampla cu:
- jumatatea de casa a bunicii care a decedat si pe care am ingrijit-o 5 ani in cele mai bune relatii posibile
- banii si timpul investiti pe o perioada atat de lunga de timp (dovedibil cu extrase de cont si martori)

Va multumesc pentru raspunsuri si va doresc sarbatori fericite