avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1216 soluții astăzi
Forum Activitate ETY

Activitate ETY

Va multumim mult
Sotul meu a semnatun act aditional in care este mentionat ca este platit cu 55 euro pe zi,plata diurnei fiind platita in fiecare 25 a lunii si ca angajatorul suporta plata chiriei si a deplasarii la locul de munca,insa toate acestea ii sunt trase din diurna dupa bunul plac al angajatorului si nu primim nici o chitanta sau in cazul chiriei am fost informati ca este 650 euro fara sa vedem un contract cu aceasta suma.Contractul de chirie a fost semnat intre proprietarul francez si firma franceza,dar patronul francez isi ia chiria inapoi din diurna.Am uitat sa mentionez ca sotului pe santier nu i se face pontare si nu primeste fluturas la salariu.Cazarea este colectiva fiind in aceasta situatie inca 30 de angajati.
Sotul meu este angajat la o firma din Romania si este detasat in Franta.In Romania este platit cu salariul minim pe economie si in Franta diurna de 55 euro pe zi plus 50 euro pentru transport la lucul de munca.Din ianuarie 2012 si pana in prezent sotului i se trage din diurna chiria si intretinerea si pe deasupra si suma de 170 euro salariul din Romania chiar si in timpul concediului.Diurna ii este platita tot cu 3 luni in urmaa acum de exemplu i s-a platit diurna de pe luna septembrie si salariul din Romania pana in prezent ni a fost latit.Nu am primit nici o factura de apa ,curent sau chirie desi am cerut.Spunetine va rog ce sa facem?