avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1522 soluții astăzi
Forum Activitate Vic-viv

Activitate Vic-viv

Multumesc! O zi buna!
Va multumesc foarte mult! O zi placuta!
Multumesc foatrte mult. In materialul la care m-ati indrumat este vorba despre modalitatile de plata a impozitului pe veniturile realizate din arenda. Am inteles asta. Durerea mea este insa ca mama a platit in acest an impozitul pe care il platea de obicei in fiecare an inainte sa-mi dea terenul in arenda, dar anul acesta a mai platit si impozitul pentru veniturile realizate din arenda, impozit rezultat in urma depunerii formularului 200 pentru veniturile realizare din arenda. Suprafetele de teren sunt aceleasi. Ma scuzati poate nu m-am exprimat corect.
Buna ziua,
Eu si mama mea avem o problema serioasa cu plata impozitului pe acest an. De aceea va rog sa ma ajutati sa o rezolv. Iata despre ce este vorba.
Societatea mea are un contract de arenda facut cu mama mea. In primavara am solicitat autoritatilor locale o adeverinta pentru APIA in vederea solicitarii subventiilor agricole pe suprafata. Functionara de la birou (Registrul Agricol) mi-a spus ca nu poate sa-mi elibereze acea adeverinta numai daca terenul agricol este trecut in Registrul Agricol pe societate. Ca urmare la cererea mea si a mamei mele a trecut terenul in Registrul Agrico pe societate si mi-a eliberat adeverinta. Dupa cateva luni, pentru ca nu dorea sa ramana cu datorii mama mea a mers la primarie si a intrebat daca are impozit de platit pentru acest an. Cei de acolo au spus ca da si ca urmare au trecut din nou terenul in Registrul Agricol de pe societate pe mama mea . Nu mi se pare in regula acest lucru mai ales ca la primavara ma voi lovi iarasi de problema eliberarii adeverintei. Mai mult, mama mea a primit de la ANAF o instiintare ca sa depuna declaratia pe venit. A depus-o si in urma depunerii ei a mai rezultat inca o suma de plata 16% din venitul generat de arenda. Acest lucru nu inseamna dubla impozitare?

:stunned:Ma poate indruma cineva ce sa fac? Va rog foarte mult!


O zi minunata

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/uti...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Elena311 a scris:

olimiha a scris:

Eu nu spun ca suma nu trebuie impozitata ci ca aceasta formulare usureaza situatiile nedorite, in care se fac interpretari gresite. Desi plateste 16% de cativa ani acum a primit un contract aditional in care intai i se retin 25% apoi la suma ramasa inca 16%. Am inteles chiar de aici ca daca are alt venit si ea este pensionara nu trebuie sa i se retina decat 16% si in orice caz CASS-ul nu se retine la sursa. Nu mi se pare normal un sistem laborios destinat persoanelor fizice, romanii nu isi permit consultarea unui contabil sau avocat cand au de platit o taxa, ar trebui sa poata intelege mai usor ce e nevoie sa faca. In cazut de care vorbesc chiar o contabila a inteles gresit cum sa intocmeasca actele si asta spune multe.


Buna ziua,

Dupa cum am spus si mai sus si eu am intrebat la Finante, tocmai pt siguranta, si nu au stiut sa imi raspunda, chiar daca sunt contabil de meserie, contabilul face o munca, iar juristul cu totul alta, desi in meseria noastra trebuie sa stim si sa fim si juristi, vreau sa spun ca si dansa probabil a incercat sa se informeze si a fost dezinformata.
Bine ca putem sa ne ajutam macar asa, noi intre noi.
Eu asa am inteles, se ia venitul brut(cat ar avea dansa arenda) din acest venit se scade cota forfetara de cheltuieli de 25% si abia la aceasta suma se calculeaza 16% impozit, deci spre diferenta de alti ani in care platea 16% la intreaga suma, acum se retine mai putin.


Sa aveti o zi minunata






Buna ziua,
Daca lucrurile stau astfel atunci eu si mama mea avem o problema serioasa cu plata impozitului pe acest an. De aceea va rog sa ma ajutati sa o rezolv. Iata despre ce este vorba.
Societatea mea are un contract de arenda facut cu mama mea. In primavara am solicitat autoritatilor locale o adeverinta pentru APIA in vederea solicitarii subventiilor agricole pe suprafata. Functionara de la birou (Registrul Agricol) mi-a spus ca nu poate sa-mi elibereze acea adeverinta numai daca terenul agricol este trecut in Registrul Agricol pe societate. Ca urmare la cererea mea si a mamei mele a trecut terenul in Registrul Agrico pe societate si mi-a eliberat adeverinta. Dupa cateva luni, pentru ca nu dorea sa ramana cu datorii mama mea a mers la primarie si a intrebat daca are impozit de platit pentru acest an. Cei de acolo au spus ca da si ca urmare au trecut din nou terenul in Registrul Agricol de pe societate pe mama mea . Nu mi se pare in regula acest lucru mai ales ca la primavara ma voi lovi iarasi de problema eliberarii adeverintei. Mai mult, mama mea a primit de la ANAF o instiintare ca sa depuna declaratia pe venit. A depus-o si in urma depunerii ei a mai rezultat inca o suma de plata 16% din venitul generat de arenda. Acest lucru nu inseamna dubla impozitare?


O seara minunata