avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate Rivi Versace

Activitate Rivi Versace

Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
sunt avocat, colegilor !

Galatiul a afisat pe site-ul baroului Braila, nu stiu de ce......pe niste liste de cate 5 persoane....

[ link extern ] /
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Lili.Ang a scris:

..................Asa ca...eu sunt setata pe modul: da-mi Doamne 6 la civil:))


Setare identica si la mine... Se pare ca noi cei de la Galati, suntem cam cei mai stresati pe aici... :)
Răspuns la discuția sinteze admitere barou
Alex, imi poti trimite si mie sintezele ? Sunt cele de anul trecut sau pentru 2009 ?
Iti multumesc riversace@yahoo.com
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Data examenului nu conteaza la ora asta. Importanta este tematica, dupa ce manuale sau carti trebuie sa invatam pentru examenul de primire in barou in anul 2009. Este cineva care ma poate ajuta ce sa caut ?
Va multumesc.
Imi permit sa scriu un mesaj ca unui prieten vechi.
Gabriela, iti multumesc ca ti-ai consumat din timpul tau liber ca sa imi raspunzi cat mai complet la intrebarile mele arzatoare. In mod normal, la timpul asta, femeile sunt in pregatire mare pentru a arata cat mai bine la petrecerea de Revelion.
Am 36 de ani, sunt necasatorit, iar acesta este primul meu copil. Destinul a vrut ca din cate femei am cunoscut la viata mea, tocmai de o femeie maritata (pt acte) sa ma indragostesc. Ei sunt separati din decembrie 2003, de cand suntem impreuna, pentru ca nu am vrut sa imi cladesc fericirea pe necazul altuia. Cred ca in viata cel mai cinstit este cand alegi, sa comunici si celui de langa tine, ce ai ales. Noi locuim si in Italia, insa am ales sa nasca in Romania, pentru ca daca nastea in Italia, era posibil sa nu putem veni cu copilul in Romania fara acordul scris al fostului ei sot. E incurcata rau situatia..
O sa te tin la curent cum vom rezolva problema. Deocamdata asteptam din zi in zi nasterea copilului.
Un an nou fericit, alaturi de cei dragi, iti doresc !
Va multumesc pentru tot ajutorul. Sper din tot sufletul sa aveti dreptate. E un pic ingrijorator sentimentul ce-l traiesc.. Vreau sa spun ca atunci cand vom inregistra copilul, mama va trebui sa prezinte clar certificatul de casatorie (pana la pronuntarea divortului, ea e casatorita, nu ?), cerificatul ei de nastere, un act de identitate si ... un act al meu de identitate. Acum ma pun in postura celor de la Primarie. Nu pot sa intrebe cum putem dovedi ca eu sunt tatal copilului ? Zic si eu. Cuvantul mamei copilului este de ajuns in cazul asta ?
Copilul poate lua numele meu, atata timp cat mama nu a divortat ? Am uitat sa specific ca in acte mama copilului nu a luat numele sotului dupa casatorie, ci si-a pastrat numele de domnisoara. Ma gandesc ca poate si asta va are importanta.
Sa va relatez problema mea.. Am o relatie de 3 ani cu o romanca maritata cu un italian, cu oficierea casatoriei facuta in Romania. In acest moment ea a deschis de 4 luni divort in Romania, locuim in Romania, dar este si pe punctul de a naste copilul nostru. Sotul ei cunoaste toata povestea. Acum intrebarile: cum vom inregistra noi copilul la starea civila ? Ce nume de familie va lua copilul ? Este posibil sa ia numele meu ? Eu vreau ca dupa divortul ei sa o iau in casatorie. Poate fostul ei sot sa ne incurce in vreun fel ? Va rog din suflet, ajutati-ma cu un raspuns sau o solutie. Va multumesc.